NVIDIA 2026–2035: Konkurrensfördelarna, AI-cykeln och aktiens verkliga värde
Gatekeeper Research · 31 oktober 2026 · NASDAQ: NVDA
NVIDIA är ett av världens starkaste teknikföretag. Men den som köper aktien köper inte bara CUDA, Blackwell och en dominerande systemarkitektur. Köparen betalar också för en framtid där AI-infrastruktur fortsätter bli enorm, kunderna får avkastning på sina investeringar och NVIDIA behåller en ovanligt stor del av vinsten.
NVIDIAs verkliga konkurrensfördel är numera betydligt större än en snabb GPU. Den består av en helhet av acceleratorer, nätverk, rack, mjukvara, ramverk, driftsäkerhet och kunskap. Samtidigt kan den snabba expansionen inte frikopplas från de hyperscalerbolag och specialiserade AI-moln som ska finansiera hela infrastrukturlagret. Få bolag förenar lika starka konkurrensfördelar med lika stor exponering mot investeringsbeslut hos en koncentrerad kundgrupp.
Den här analysen sammanför en strategisk granskning av NVIDIA och AI-marknaden med en oberoende fundamental modell. Vi börjar med varför bolaget vinner, fortsätter med hur vinsten uppstår och avslutar med vad den är värd per aktie. Artikeln använder offentlig information till och med 31 oktober 2026. Det senaste offentliggjorda kvartalet är Q2 FY2027 (slut 26 juli 2026). Q3 FY2027 hade avslutats men skulle rapporteras först 17 november 2026. [S1–S3]
Analysen i siffror
| Nyckeltal | Nivå | Status |
|---|---|---|
| Referenskurs | 204,64 USD | Använd kurs, inte livekurs |
| Utestående aktier | 24,10 miljarder | Splitjusterat referensantal |
| Börsvärde | 4 931,824 mdr USD | Härlett: kurs × aktier |
| Operativt EV exklusive separata aktieinvesteringar | 4 908,604 mdr USD | Härlett ur nettokassa |
| Omsättning Q2 FY2027 | 96,221 mdr USD | Rapporterat |
| Data Center Q2 FY2027 | 89,023 mdr USD | Rapporterat |
| GAAP-bruttomarginal Q2 | 75,0 % | Rapporterat |
| EBIT-marginal Q2 | 66,2 % | Rapporterat |
| R12 omsättning | 302,970 mdr USD | Härlett |
| R12 EBIT | 197,579 mdr USD | Härlett |
| R12 rapporterat FCF | 127,006 mdr USD | Härlett |
| R12 EV/EBIT | 24,8× | Härlett |
| R12 FCF-yield | 2,58 % | Härlett |
| DCF bear / base / bull | 76 / 179 / 397 USD | Modellantaganden |
| Sannolikhetsvägt värde | cirka 208 USD | Subjektiv scenarioviktning |
Alla omsättnings- och resultatbelopp i artikeln anges i miljarder USD om inget annat sägs. Rapporterat betyder offentlig redovisningsuppgift, härlett en beräkning ur sådana uppgifter, och scenario ett analytiskt antagande. Företagens framåtblickande kommentarer och produktannonseringar räknas inte som levererade produkter eller intjänade kassaflöden. [S1–S2, S16]
1. Investeringsfrågan: kan ett fantastiskt bolag vara fullvärderat?
NVIDIA har lyckats göra själva beräkningsinfrastrukturen till en central flaskhals i AI-ekonomin. När efterfrågan ökar kan bolaget sälja större system, fler acceleratorer, mer nätverk och tillhörande mjukvara. Vinsten förstärks av att utvecklingskostnaderna inte behöver öka lika snabbt som omsättningen. Men marginalerna blir också sårbara om kunderna får fler alternativ, om kapacitetsbristen försvinner eller om det blir svårare att finansiera nästa generations datacenter.
Vår tes är därför tvådelad. Den teknologiska vallgraven är starkare än någonsin, medan uthålligheten i dagens ekonomiska överavkastning ännu inte är fullt bevisad. Den centrala risken är inte att AI skulle visa sig vara värdelöst. Det räcker att AI-infrastrukturen byggs ut snabbare än den slutliga intjäningsförmågan, eller att NVIDIA behöver dela en större del av värdet med kunder, leverantörer och konkurrerande chipplattformar.
Investeraren måste skilja på tre frågor: Hur mycket AI-beräkning behövs? Hur stor del av den efterfrågan kan NVIDIA leverera? Hur stor andel av kundernas totala ekonomiska värde kan bolaget behålla i marginaler och kassaflöde? Det är framför allt det tredje svaret som avgör om dagens värdering blir attraktiv.
2. Från grafikkort till AI-fabrik – NVIDIAs affärsmodell
| Fas | Strategiskt framsteg | Ekonomisk betydelse |
|---|---|---|
| GeForce och spelgrafik | Parallell GPU-arkitektur och stor utvecklarbas | Finansierade avancerad chiputveckling och verktyg. |
| CUDA och HPC | Generell programmerbar acceleration | Bytte konkurrensaxel från grafikchip till beräkningsplattform. |
| Djupinlärning och moln | GPU-anpassade bibliotek, cuDNN och träningsramverk | Mjukvaran ökade nyttan och byteskostnaden. |
| Mellanox/nätverk | InfiniBand, senare Ethernet/Spectrum-X | Gjorde skalning över tusentals acceleratorer till en produktfördel. |
| Hopper/Blackwell | AI-träning och inferens i hela system | Mer av kundens totala IT-investering per kluster. |
| Vera Rubin, 2026 | Rack, CPU, GPU, NVLink, nätverk, DPU, lagring och inferensaccelerator | Förflyttning mot en integrerad AI-fabriksplattform. [S15] |
Omsättningen har förändrats radikalt: ungefär 16,7 mdr USD FY2021, 27,0 mdr FY2023, 60,9 mdr FY2024, 130,5 mdr FY2025 och 215,9 mdr FY2026. FY2027 H1 uppgick till 177,8 mdr USD, men halvårstalet ska inte utan vidare annualiseras till en hållbar nivå. Bolagets 2023-avmattning visar dessutom att NVIDIA inte är immun mot normal halvledarcyklicitet. [S1–S2, S16]
Affärsmodellen: NVIDIA är främst fabless och köper ledande wafer-tillverkning och avancerad paketering. Bolaget äger design, hårdvaruarkitektur, stora delar av mjukvarustacken och systemets kommersiella specifikation, men är beroende av tillverkare och integratörer. I Q2 FY2027 kom omkring 92,5 % av intäkterna från Data Center. Det ger skala och prissättningskraft, men också koncentration till en enda investeringscykel. [S1–S2]
Den strategiska förändringen har en direkt värderingskonsekvens. Försäljningen handlar allt mindre om att maximera volymen för en enskild GPU och allt mer om att maximera kundens användbara beräkningskapacitet per rack, watt och investerad dollar. Det motiverar ett högre ekonomiskt värde per leverans men skapar också nya integrations-, support- och leveranskedjerisker.
3. Vallgraven: CUDA, systemarkitektur och distributionsfördel
| Led | Kritiska funktioner | NVIDIAs roll | Annan viktig aktör/risk |
|---|---|---|---|
| Chiparkitektur | GPU, CPU, acceleratordesign, interconnect | Stark direkt kontroll | AMD, hyperscaler-ASIC, specialchip |
| Beräkningsmjukvara | CUDA, bibliotek, kompilatorer | Direkt kontroll över centrala komponenter | ROCm, XLA, Triton, PyTorch |
| Nätverk | NVLink, NVSwitch, InfiniBand, Ethernet, NIC, DPU | Stark position efter Mellanox | Broadcom, öppna nätstandarder |
| Wafers | Ledande tillverkningsnoder | Designkund; begränsad ägarkontroll | TSMC och geopolitik |
| HBM och paketering | HBM4, CoWoS, substrat, test/yield | Kravspecifikation och inköp | SK hynix, Micron, Samsung, TSMC |
| Rack/strömkylning | Systemintegration, vätskekylning, ström | Referensarkitekturer och partners | ODM/OEM, elkraft, kylning |
| Molndrift | Utnyttjandegrad, prissättning, API | Oftast leverantör snarare än slutoperatör | AWS, Azure, GCP, CoreWeave |
| Slutkundsmonetarisering | Betalande AI-arbetsflöden, annonser, produktivitet | Indirekt exponering | Modellbolag och företag |
Slutsats: NVIDIA kontrollerar viktiga arkitektur- och mjukvarugränssnitt men äger inte slutkundsrelationen i alla led. Den största ekonomiska osäkerheten sitter därför ofta nedströms chipet.
CUDA är inte en enda produkt som enkelt kan ersättas. Dess värde byggs av flera lager:
- Programmeringsmodellen: CUDA-API:er, verktyg, debugging, kompilatorer.
- Prestandabibliotek: cuDNN, cuBLAS, TensorRT, NCCL, CUDA Graphs och andra CUDA-X-komponenter.
- Ramverksintegration: vältestade kodvägar i exempelvis PyTorch.
- Drift: prestandaprofilering, klusterinstallation, felsökning, systemuppgraderingar, säkerhet och reservdelar.
- Organisatorisk kunskap: utvecklare och infrastrukturteam som redan har anpassat sina pipelines.
Den förenklade tesen att alla måste skriva om sin AI-kod för att byta bort NVIDIA är fel. AMD dokumenterar att PyTorch och andra ramverk kan användas med ROCm och att HIP kan underlätta portering, men CUDA-specifika beroenden kräver ibland förändringar, validering och optimering. Det är alltså stor skillnad mellan att köra en modell och att köra den med bästa möjliga kostnad, latens och tillförlitlighet i ett stort produktionskluster. [S17]
Var är vallgraven starkast? I heterogena storskaliga träningsjobb, snabb förändring av modellarkitekturer och komplexa kluster med hög nyttjandegrad. Var är den mest sårbar? I väldefinierad, högvolymig inferens med stabila modeller, full kontroll över mjukvarustacken och kundens egen specialistkompetens.
Vallgravens komponenter – analytisk bedömning (0–5)
| Dimension | Betyg | Motivering | Förändringsrisk 3–5 år |
|---|---|---|---|
| Hårdvaruprestanda | 4,5 | Bred produktfamilj och topprankad systemprestanda | Medel |
| Systemarkitektur | 5,0 | Integrerat rack, NVLink, nätverk och verktyg | Medel |
| Mjukvaruekosystem | 5,0 | Djup library-stack, utvecklarvana, optimering | Medel–hög |
| Utvecklarrelationer | 4,5 | Utbildning, verktyg, stor installerad bas | Medel |
| Nätverkseffekter | 4,0 | Plattformens användning driver komplement | Medel |
| Byteskostnader | 4,0 | Högst i komplex träning; lägre i standardinferens | Hög |
| Säkrad tillverkningskapacitet | 4,0 | Stora avtal, men inte egen fabrik | Medel–hög |
| Kommersiell distribution | 5,0 | Hyperscalers, OEM, ODM, systempartners | Låg–medel |
| Skalfördelar | 4,5 | R&D, integration och samlad kundbas | Medel |
| Produktutvecklingstakt | 4,5 | Snabba arkitekturskiften och samdesign | Medel–hög |
Samlad kvalitativ moat: 4,5/5 (stark). Detta är en bedömning av konkurrensposition – inte ett påstående om framtida marknadsandel eller en värderingspremie på 4,5/5. MLCommons Training v6.0 visar starka NVIDIA-resultat, men benchmarkuppsättningar är inte ett neutralt facit för varje kunds verkliga TCO. Urval av arbetsbelastning, antal GPU:er, mjukvaruoptimering, latens och energikostnad kan flytta rangordningen. [S18]
Samlad moat-bedömning: mycket stark för komplexa träningssystem och heterogena produktionsmiljöer; betydligt mer konkurrensutsatt i väldefinierad, högvolymig inferens. En stor del av den upplevda byteskostnaden ligger i operativ drift, teamens kompetens och TCO-risk, inte i att en konkurrerande GPU rent tekniskt skulle vara omöjlig att använda.
4. Konkurrensen: AMD, TPU, Trainium och kundernas egna acceleratorer
| Plattform (status hösten 2026) | Typisk styrka | Svaghet/begränsning | Störst hot mot NVIDIA inom |
|---|---|---|---|
| NVIDIA Blackwell Ultra/Vera Rubin | Bredast komplett kommersiell stack för avancerad träning och inferens; starkt ekosystem | Premiumkostnad, komplexa rack, beroende av supply | Referenspunkt – inte alternativ |
| AMD Instinct/MI450 och Helios | Alternativa GPU:er, minneskapacitet, öppnare mjukvara, rabattmöjlighet | Mindre välbevisad bred systemdrift och portering i vissa jobb | Träning och inferens där TCO väger tungt |
| Google TPU/Ironwood | Stark vertikal samdesign för Googles modeller och GCP-kunder | Främst Googles miljö; inte identisk allmän marknadsdistribution | Intern GCP-träning och inferens |
| Amazon Trainium2/3 | Stor intern skala, kostnadskontroll i AWS, Neuron/TorchNeuron | Ekosystem begränsat av AWS och egna verktyg | AWS AI-ekonomi, Anthropic-arbetsbelastningar |
| Microsoft Maia 200 | Ändamålsbyggd inferens med intern Azure-integration | Begränsad oberoende jämförbar datapublikation | Microsoft-intern inferens |
| Meta MTIA | Optimering för rekommendationer, rankning och gradvis GenAI-inferens | Ej ett generellt ekosystem för alla externa kunder | Metas interna inferensvolymer |
| Broadcom/Marvell custom XPU | Kundspecifika konstruktioner och nätverk för jättestora kunder | Dyra utvecklingsprojekt och kundkoncentration | Tredjepartsdesignade hyperscaler-ASIC |
| Groq-liknande LPU | Snabb, förutsägbar tokenavkodning i snäva uppgifter | Kräver kompletterande system för många jobb | Specialiserad inferens; NVIDIA har integrerat Groq 3 LPX |
Viktiga verifierade datapunkter: Google Cloud TPU7x/Ironwood blev generellt tillgänglig 31 mars 2026. Amazon uppger att Trainium2 används i hundratusentals enheter i Anthropic-projekt och att Trainium3 hanterar produktionsjobb. Microsoft presenterade Maia 200 i januari. Meta anger hundratusentals egna MTIA-chip för inferens och ett fördjupat samarbete med Broadcom. AMD/Anthropic har aviserat upp till 2 GW MI450-system, med startplan för första GW under H1 2027 – inte två GW driftsatta 2026. [S9–S14, S19–S20]
Hur mycket rabatt krävs för att AMD ska vinna?
Inget universellt svar finns. En köpare jämför levererad nytta per total kostnad, inte prislapp per chip:
Relevant TCO = inköps-/hyreskostnad + energi + nätverk + drift + migrering + support + felkostnader + tidskostnad.
Illustration, inte ett marknadspris: Anta att ett alternativ har 20 % sämre faktiskt genomflöde i kundens valda workload. Vid identiskt kapacitetsbehov måste systemet först bli minst cirka 20 % billigare per accelerator-/systemenhet bara för att jämna ut prestationsskillnaden (0,8 kapacitet per enhet; 1/0,8 = 1,25 gånger fler enheter), och därutöver kompensera för migrations- och riskkostnader. Om alternativet i stället levererar nästan samma throughput och energi men kräver liten migration kan även en måttlig rabatt räcka. Därför måste rabattkravet mätas kund och workload för workload.
AMD:s möjliga framgång är inte beroende av att bli snabbast överallt. Om alternativet är tillräckligt bra kan leverantörsdiversifiering, tillgång till kapacitet och lägre pris motivera köp. NVIDIAs försvar är snabbare systemförbättringar, fler optimerade jobb och högre livscykelproduktivitet.
Hyperscalers har fem skäl att bygga egna chip: sänkt kostnad per utförd uppgift, lägre energiförbrukning, kontroll över roadmap, minskat beroende av NVIDIA och bättre anpassning till egna modeller. De har samtidigt exceptionella resurser och en naturlig intern testmiljö. Detta gör konkurrensen strukturell, inte en övergående förhandlingstaktik.
Motargument: Egen design medför dyra ingenjörsteam, misslyckade tape-outs, mjukvaruunderhåll, yield- och paketeringsrisk, leveransförseningar och en stor alternativkostnad. Ett ASIC-chip som passar dagens modell kan tappa konkurrenskraft när modellarkitekturen förändras. Generalist-GPU:er har därför ett ekonomiskt värde som försäkring mot osäker framtida workload.
Vår segmenteringshypotes för 2030:
- Frontier-träning: NVIDIA förblir mycket starkt tack vare systemskalning och verktyg, men AMD och TPU/Trainium vinner vissa stora träningstransaktioner.
- Post-training, reinforcement learning och reasoning: heterogen marknad; kombinationer av GPU, CPU och ASIC blir vanligare.
- Stabil högvolymsinferens: största öppningen för ASIC, där kundens kontroll över modell och volym kan rättfärdiga specialisering.
- Lång kontext, blandade modeller, kort latens och ändrade agentflöden: gynnar flexibla och integrerade system – men även specialiserade inferensacceleratorer som LPX.
En förlorad andel av en marknad som fördubblas kan fortfarande ge högre NVIDIA-omsättning. Det är ökad konkurrens om priset och vinstpoolen, inte nödvändigtvis om absoluta leveranser, som bör bekymra investeraren.
5. Träning, inferens och AI-agenter – varför effektivisering kan hjälpa och skada
Beräkningsbehovet uppstår i pre-training, post-training, finjustering, inferens, sökning över långa kontexter, multimodal behandling, AI-agenter och många små CPU-steg kring verktyg och databaser. Det vore fel att likställa alla AI-token med GPU-beräkning.
| Arbetslast | Viktig systemegenskap | Troliga konkurrensdynamik |
|---|---|---|
| Pre-training stora modeller | Maximal skalning, kommunikation och minne | NVIDIA starkt; andra lyckas vid egna storskaliga stackar |
| Post-training/RL | Flexibilitet, tränings-/inferensväxling | Öppen marknad GPU/ASIC/CPU |
| Batchad inferens | Låg kostnad/token, genomflöde/watt | Stark ASIC-utmaning |
| Realtidsreasoning | Låg tid till första token, stabil latens | NVIDIA och specialiserad inferens i konkurrens |
| Långkontext och MoE | Minnesbandbredd, KV-cache, kommunikation | Kompletta system och minnesoptimering viktiga |
| Agenternas verktygssteg | API, CPU, lagring, nätverk, säkerhet | Alla steg ökar inte NVIDIA-behovet |
Kostnad per token – två motsatta krafter
Låt AI-beräkningsintäkt = pris per relevant enhet × debiterad volym som en grov förenkling. Om priset sjunker 75 % måste volymen öka fyra gånger för oförändrade intäkter, innan hänsyn tas till mix. Om priset faller 90 % krävs tio gånger volymen. Men fallande pris kan också skapa nya tillämpningar och en högre kvalitetsnivå per uppgift.
Tillväxttes (Jevons-liknande): billigare inferens öppnar användning i sök, programmering, video, kundtjänst, robotik och agenter, och volymökningen överträffar effektiviseringsvinsterna. Effektiviseringstes: distillering, kvantisering, sparsity, MoE och arkitekturskiften sänker beräkningsbehovet per ekonomiskt värdefull uppgift snabbare än efterfrågan växer. Det finns ännu inte tillräckliga observationer för att förutsätta den första tesen som universell.
Viktig metodregel: Räkna kostnad per korrekt löst uppgift eller per tjänstens realiserade kundvärde, inte endast pris per genererad token. Billiga men många extra inferenssteg kan ge låg produktivitet.
Den ekonomiska slutsatsen är att en ökande tokenvolym inte automatiskt innebär lika snabbt ökande GPU-utgifter. Kunderna kan samtidigt köpa mer kapacitet, byta till egna kretsar, förbättra nyttjandegraden och sänka kostnaden per lyckad uppgift. Därför bör prognoser för NVIDIA inte baseras på ett enda mått såsom AI-modellers popularitet eller antalet genererade token.
6. AI-investeringarna: efterfrågans storlek är inte samma sak som dess kvalitet
| Kund | Senast offentliggjord relevant signal per analysdatum | Källkritisk tolkning |
|---|---|---|
| Microsoft | 45,2 mdr USD CapEx i kvartalet juli–september 2026; cirka tre fjärdedelar kortlivade tillgångar; cirka 170 mdr USD för kalenderåret enligt ledningens kommentar. Azure +48 % å/å. | Starkt verkligt molnflöde, men CapEx inkluderar CPU/GPU, lagring, hyrda resurser och annat. [S4] |
| Amazon | AWS Q3 2026 +39,3 % till årlig omsättningstakt cirka 184 mdr USD; cirka 220 mdr USD kontant CapEx väntas 2026. | AWS växer; en del investeras i egna Trainium/Graviton och annat än GPU. [S5] |
| Alphabet | Q3 2026 Google Cloud +103 %; 2026 CapEx-guidning 195–205 mdr USD enligt resultatpresentation/transkript. | Kombination av NVIDIA, TPU, nät, byggnader och annan datacenterutrustning; TPU säljs också externt i viss omfattning. [S6] |
| Meta | Q3 2026 CapEx inkl. finansleasings amorteringsbetalningar 34,91 mdr USD; 2026-guidning 135–145 mdr. | AI bidrar till annonsering/rekommendationer, men egna MTIA och stor infrastrukturandel gör chipkopplingen osäker. [S7] |
| Oracle | Q1 FY2027 cloud infra +121 %, RPO 664 mdr USD; bolaget uppger >300 000 GPU levererade till molnkunder sedan föregående kvartalsskifte. | Verkliga leveranser, men RPO är framtida tjänsteåtaganden, inte omedelbar GPU-försäljning; finansieringen är central. [S8] |
| CoreWeave | Q2 2026 intäkter 2,575 mdr USD; backlog omkring 104 mdr; rörelseresultat negativt och räntekostnader 640 miljoner USD. | Bekräftar stark efterfrågan men illustrerar hur stor orderbok kan samexistera med svag intjäning till ägaren. [S21] |
Varning för dubbelräkning: De fyra största aktörernas 2026-guidningar motsvarar nominellt ungefär 720–740 mdr USD när blandade definitioner summeras. Detta är inte en enhetlig CapEx-siffra, inte en uppgift om AI-only CapEx och definitivt inte ett mått på potentiella NVIDIA-intäkter. En korrekt modell måste särredovisa kontantinvesteringar, ny leasing, byggnader, servrar, egna chip, nätverk och utrustning som redan tidigare bokats av mellanled.
Ett transparent kund-ROI-test
Föreställ dig ett nytt AI-datacenterprojekt med 1,0 miljard USD i total initial kapitalinvestering, fyra års ekonomisk livslängd, 10 % avkastningskrav och ytterligare 100 miljoner USD per år i kostnader som inte täcks av alternativkalkylen. Den annuitiserade investeringen blir cirka 315 miljoner USD/år. Om projektet bara får behålla 65 % av AI-tjänsteintäkterna som bidrag före dessa kostnader, krävs ungefär 638 miljoner USD årlig försäljning för att nå detta förenklade avkastningskrav:
(315 + 100) / 0,65 ≈ 638 miljoner USD per år.
Med tre års användbar livslängd ökar annuiteten till cirka 402 miljoner, och intäktskravet till 772 miljoner USD/år. Illustrationen är inte en empirisk genomsnittskalkyl för verkliga datacenter; servicekostnader, skatter, kapacitetsbeläggning, restvärde, prissättning och kundmix varierar stort. Men den visar varför hög bruttotillväxt inte ensamt bevisar god kapitalavkastning.
Investeringsfrågan: När kundernas avskrivningar och finansieringskostnader stiger – finns det tillräckligt mycket betalande, användbar AI för att generera ekonomisk överavkastning, eller upprätthålls utbyggnaden delvis av framtidsförväntningar?
Tre investeringsbanor för kunderna till 2030
Index, där samlad relevant AI-infrastrukturinvestering 2026 = 100. Detta är egna scenarioramar, inte extern konsensus.
| Bana | 2030-index | Mekanism | Konsekvens för NVIDIA |
|---|---|---|---|
| Broms/normalisering | 65–90 | Avkastningskrav skärps, långsammare nybyggnad, ökat utnyttjande av befintligt | Omsättnings- och marginalpress även om AI fortsätter användas |
| Strukturell bas | 140–180 | AI-tjänster och produktivitet växer, ersättningscykel består, bättre disciplin | Högre absolut efterfrågan; lägre marginal än vid extrema flaskhalsar |
| Fortsatt supercykel | 220–300 | Agentisk AI och billig inferens ger så stor efterfrågan att utbyggnaden fortsätter | God tillväxt, men tillverkning, el och kapital blir avgörande |
Omsättningsbryggan till NVIDIA
En kontrollpunkt i värderingen är att översätta kundernas blandade investeringsbudgetar till faktisk efterfrågan på NVIDIAs produkter:
Relevant global AI-systeminvestering × andel av investeringen som blir acceleratorer/nätverk × NVIDIAs ekonomiska leverantörsandel = möjlig NVIDIA-relaterad leveransomsättning
I verkligheten finns skillnader i faktureringsled, kundägd respektive hyrd utrustning, systempartners, pris/mix och leveranstidpunkt. Alla hyperscalers utgifter är inte NVIDIAs möjliga omsättning. Värderingsmodellens basefall ger 785 mdr USD i Data Center-försäljning FY2032. För att ekonomiskt rimlighetspröva det kan man tänka sig en relevant global systemmarknad på cirka 1 300 mdr USD och 60 % NVIDIA-innehåll, vilket ger 780 mdr. Det är ett antagande som illustrerar kravet på marknadsstorlek och marknadsandel, inte en verifierad marknadsprognos. Om den relevanta marknaden i stället blir 950 mdr och NVIDIA får 45 % blir beloppet omkring 428 mdr, nära bear-scenariot. Kundernas totala CapEx kan inte användas som bevis för någondera utvecklingen.
7. Den största systemrisken: kundkoncentration och kapital som finansierar efterfrågan
Detta är rapportens viktigaste källkritiska avsnitt.
NVIDIAs 10-Q anger att en direktkund stod för 16 % av Q2 FY2027-intäkterna, och tre direktkunder stod för 16 %, 15 % respektive 13 % av intäkterna under H1. Vissa indirekta slutkunder svarar uppskattningsvis också för mer än 10 %. Företaget betonar att geografisk omsättning knyts till direktkundens huvudkontor snarare än slutkundens faktiska plats. [S2]
Ekosystemets finansieringskedja
Ett förenklat exempel kan se ut så här:
Investerare/långivare → AI-lab eller AI-moln → GPU-baserad kapacitet → NVIDIA och dess systempartners
Samma slutkund kan återkomma i flera cloud backlogs och i flera partners finansiella presentationer. Dessa siffror får inte summeras som om de vore oberoende slutkundsefterfrågan.
Viktig upplysning i 2026 års 10-Q: NVIDIA uppger cirka 99 mdr USD i aktieinvesteringar, ytterligare 25 mdr USD i equity commitments, stora cloud-service-arrangemang och ett nytt upplägg där vissa AI-moln köper NVIDIAs system samtidigt som NVIDIA förbinder sig att köpa molnkapacitet – med möjlighet att omallokera kapacitet till tredje part på bättre villkor. Bolaget nämner också preliminära finansieringsplattformar avsedda att mobilisera mer än 500 mdr USD i tredjepartskapital, vilket inte ska tolkas som redan säkrad finansiering eller beställda NVIDIA-produkter. [S2]
Maximal garanti – inte redovisad förlust
NVIDIA har genom avtal med SB Energy gett kreditstöd med tak 105 mdr USD för mark, kraft och byggnadsskal i ett projekt för en OpenAI-anknuten kund, avseende ungefär 4,25 GW IT-load. Enligt 10-Q börjar garantiåtagandena aktualiseras stegvis när byggnadsfaser färdigställs, med start förväntad från FY2029; de kan utlösas vid vissa hyresgästsavtalsbrott. Tillsammans med andra garantier uppges 108,5 mdr USD i maximal bruttoexponering. Det är inte samma sak som att NVIDIA redan betalat 108,5 mdr eller att beloppet är en sannolik förlust. [S2]
Riskbedömning: Denna utveckling stärker ekosystem och distribution, men förskjuter en del av riskprofilen från en ren leverantör med extern kundefterfrågan till en leverantör som även hjälper till att finansiera eller stödja efterfrågans genomförande. Risken uppstår om slutkundens intjäningsförmåga inte kommer ikapp investeringarnas livslängd och kapitalkostnad. I ett stresscenario blir kundrisk, finansieringsrisk och orderrisk korrelerade. Det ger ingen grund att påstå bokföringsfel eller otillbörligt beteende.
Rörelsekapitalet ger en extra kontrollpunkt
I Q2 FY2027 uppgav bolaget 63,1 mdr USD i kundfordringar, cirka 60 dagars DSO, upp från 45 dagar föregående kvartal på grund av längre betalningsvillkor på vissa större kundavtal. Lagret steg till 31,6 mdr USD. OCF uppgick till 24,1 mdr USD under kvartalet. H1 OCF var 74,4 mdr mot cirka 4,4 mdr i kapitalinköp (en förenklad kassaflödesdifferens cirka 70,0 mdr). Resultatutveckling måste bedömas tillsammans med kontantinbetalningar, inte bara vinst. [S2]
Fem tydliga varningssignaler: växande DSO relativt omsättning; stigande kundfordringar med lägre kassakonvertering; stigande lager samtidigt som marginalen försvagas; större garantier/stöd till svaga kunder; och växande molnbacklog utan motsvarande slutkundsintäkter/kassaflöden.
8. Leveranskedja, produktcykler och fysiska begränsningar
TSMC och paketering
TSMC är central för avancerade processnoder och paketering. I Q3 2026 ökade TSMC omsättningen med 50,9 % i TWD och redovisade 66,4 % bruttomarginal. Det är ett starkt tecken på en leverantör med egen förhandlingsmakt, inte en passiv produktionspartner. [S22]
CoWoS, substrat, montering, test och yield är avgörande eftersom modern AI-beräkning kombinerar stora chip, HBM och snabba interconnects. För NVIDIA är en wafer med hög nominell datorkraft värdelös om minne, paketering, rackkylning eller nätkomponenter saknas.
HBM
SK hynix och Micron rapporterar kraftig efterfrågan på HBM4 och avancerade minneslösningar. SK hynix angav i oktober 2026 att HBM4 expanderar och att långsiktiga avtal täcker betydande framtida kapacitet; Micron rapporterar högvolymsleveranser av HBM4 till en ledande kunds plattform. Detta underbygger kapacitetsknapphet – och att minnesleverantörer kan ta en större del av systemvärdet. [S23–S24]
Fyra riskkanaler i supply chain
1. Kostnadsövervältring: högre pris på HBM, wafers och paketering kan äta av NVIDIA-marginalen om kunden inte accepterar lika mycket prishöjning.
2. Yield- och integrationsrisk: fler komplexa komponenter ökar sannolikheten för förseningar och omarbetning.
3. Geografisk risk: kritiska produktionssteg är koncentrerade till Taiwan och Sydkorea.
4. Kapacitetscykeln: investeringar som avhjälper dagens brist kan skapa överkapacitet när efterfrågan normaliseras.
NVIDIA redovisade i juli 2026 279 mdr USD i framtida supply/capacity-åtaganden, upp från 119 mdr kvartalet före. En del kontrakt är omplaneringsbara eller justerbara, men skalan gör planeringsmisstag mer kostsamma. [S2]
Hopper bevisade möjligheten att skala AI-träning och etablerade systemekonomin. Blackwell/Blackwell Ultra utvecklade systemnivåns förhållande mellan beräkning, minne, NVLink och energi. Vera Rubin, med produktion och tidiga produktionsleveranser 2026 enligt bolaget, utökar integrationen med Vera-CPU, Rubin-GPU, NVLink 6, Spectrum-6, DPU och det särskilda Groq 3 LPX-inferensledet. [S1, S2, S15]
Bolagets påståenden om prestanda och tokenkostnad är produktuppgifter, inte universella kundutfall. För att verifiera ekonomisk förbättring krävs enhetlig kvalitet på output, samma modell, kontextstorlek, tillgänglighetskrav, latency-percentil, faktisk effektförbrukning och fullständigt systempris.
Fördelar av snabb produktcykel: uppgraderingar, kortare tid till högre kapacitet, högre systemvärde och försprång. Nackdelar: förkortad ekonomisk livslängd för tidigare inköp, risk för uppskjutna order, större komponentförskott, lagerreserv och press på kundernas ROI. En snabb cykel är bara hållbar om produktivitetsvärdet av den nya generationen överstiger både dess kostnad och det bortfall av restvärde som uppgraderingen orsakar.
IEA:s uppdaterade centralbedömning anger ungefär 485 TWh global elförbrukning i datacenter 2025 och 950 TWh 2030, med betydligt högre tillväxt i AI-fokuserade anläggningar. IEA betonar också att elkraft, transformatorer, tillstånd och byggkapacitet kan begränsa hur snabbt projekt kan färdigställas. [S25]
Denna flaskhals är ambivalent för NVIDIA: den begränsar nuvarande försäljning och driftsättning, kan förlänga utbyggnadsperioden, ökar värdet av beräkning per watt, men riskerar också att skapa en ny samtidighetscykel när flera stora projekt öppnar samtidigt.
Skillnaden mellan beställda GPU:er, levererade GPU:er, installerade rack, ansluten effekt och faktisk kundbeläggning måste därför följas separat. En slutförd byggnad är ingen garanti för ekonomisk efterfrågan.
Finansiell koppling: NVIDIA är fabless men inte riskfritt ur kapitalperspektiv. Även när TSMC äger fabrikerna kan NVIDIA bära kostnaden för långa komponentavtal, reservationer, förskott och lager om produkt- eller kundcykeln bryts. I leveransavtal med stora ordervolymer kan tillverkningskapacitet bli både en konkurrensfördel och ett ekonomiskt åtagande.
9. Mjukvara, robotik och andra intäktsmöjligheter – vad får räknas in i värdet?
| Område | Verkligt värde idag | Osäkerhet |
|---|---|---|
| CUDA, CUDA-X, TensorRT, NCCL | Hög indirekt försäljningseffekt och byteskostnad | Stora intäkter betyder inte att mjukvaran säljs separat |
| Nätverk, InfiniBand, Spectrum-X | Kritisk del av effektiv klusterskalning; stärker systemintäkter | Standardiserad Ethernet och andra leverantörer konkurrerar |
| AI Enterprise / NIM | Potentiellt licens- och abonnemangsvärde | Separat årlig återkommande intäkt inte transparent redovisad på nivå som medger säker värdering |
| DGX Cloud och orkestrering | Underlättar design/test och modellskapande | Kan kräva egna kapacitetsköp och är inte nödvändigtvis högmarginal-SaaS |
| Omniverse, Isaac och Cosmos | Utvecklarekosystem inom digitala tvillingar och robotik | Stor teknisk räckvidd men osäker fristående monetarisering |
NVIDIA kan mycket väl öka sin andel licensintäkter, men publikt tillgängliga uppgifter räcker inte för att behandla NVIDIA som ett mjukvarubolag med verifierad SaaS-andel eller värdera dess totala intäkter som återkommande mjukvara. Den ekonomiska nyttan av programvaran syns till stor del i hårdvaruförsäljningens efterfrågan och pris.
| Marknad | Teknisk plattform/edge | Kommersiell prövning | Sannolik betydande NVIDIA-effekt |
|---|---|---|---|
| Autonoma fordon | DRIVE, simulatorer, edge och träningssystem | Design wins, fordonsvolymer och intäkt per bil | Möjlig men lång och regulatoriskt känslig 2027–2035 |
| Industrirobotik/humanoider | Isaac, GR00T, Cosmos, Jetson/edge | Betalande utrullningar snarare än demonstrationsfilmer | Framför allt option efter 2030 |
| Digitala tvillingar | Omniverse och simuleringsplattform | Integration i faktisk fabriksdrift | Gradvis; hög osäkerhet i licensintäkt |
| Edge AI/industri | Kompakt beräkning med sensorer och lokal inferens | Design-in, antal enheter, livstidsmarginal | Komplement till datacenter snarare än ersättning |
| Bioteknik och vetenskap | CUDA/HPC, modeller, simulering | Produktivitet hos betalande forsknings- och industrikunder | Attraktivt men svårt att isolera från Data Center |
Metodprincip: Världen kan få enorma robotmarknader utan att mer än en liten del av den totala försäljningen tillfaller NVIDIA. Multiplicera därför inte totala framtida robot- eller bilmarknader med en antagen hög NVIDIA-andel utan belagd monetariseringsmekanism.
Dessa områden är reella strategiska optioner, men base-DCF får ingen extra premie för hypotetiska robotik-TAM eller en påstådd framtida SaaS-multipel. Värdet ska uppgraderas först när betydande betalande intäkter eller mätbara förbättringar av systemekonomin kan beläggas.
10. Geopolitik och frågan om en tvåpolig AI-marknad
NVIDIA uppger i sin senaste 10-Q att de i praktiken är utestängda från konkurrenskraftig bred försäljning på Kinas avancerade datacenter-compute-marknad under den aktuella kombinationen av amerikanska restriktioner och kinesiska villkor. Under Q2 FY2027 var relevanta H200/Hopper-leveranser till Kina mindre än 1 % av Data Center-omsättningen. Samtidigt avser redovisad försäljning till direktkunder med huvudkontor i Kina/Hongkong 7,88 mdr USD i Q2 – ett geografiskt tal som inte får likställas med avancerad AI-datacenterförsäljning till kinesiska slutkunder. [S2]
USA:s regelverk har i januari 2026 möjliggjort individuell tillståndsprövning för H200 och motsvarigheter, men tillstånd, faktiska leveranser och långsiktig marknadstillgång är skilda frågor. [S26]
Det större hotet kan vara ekosystemet, inte bara uteblivna order: exportbegränsningar ger Huawei Ascend och kinesiska molnbolag ett incitament att utveckla egen hårdvara, mjukvarustack och systemintegration. Reuters återgav i september 2026 Huaweis egna uppgifter om kapacitetsbegränsningar och planerade Ascend-generationer. Företagens påståenden om marknadsandel ska inte tas som oberoende verifierade. [S27]
Ett särskilt svårt scenario är en tvåpolig AI-marknad där Kina bygger fungerande inhemska system med lägre individuella chipprestanda men tillräckligt god klusterskalning. Då kan NVIDIA förlora framtida globalt ekosysteminflytande även om den amerikanska och europeiska efterfrågan växer.
11. Finansiell historik: vad har faktiskt förändrats?
Ur äldre SEC 10-K för FY2017 och FY2019 samt bifogade årsredovisningar FY2022–FY2026. Brutna räkenskapsår och splitjusteringar kräver konsekvent per-aktiehistorik. Alla belopp är i miljarder USD.
| År | Omsättning | YoY | Bruttomarginal | EBIT | EBIT-marginal | Nettovinst | CFO | CapEx | FCF |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2016 | 5,01 | – | 56,1 % | 0,75 | 14,9 % | 0,61 | 1,18 | 0,09 | 1,09 |
| FY2017 | 6,91 | 38 % | 58,8 % | 1,93 | 28,0 % | 1,67 | 1,67 | 0,18 | 1,50 |
| FY2018 | 9,71 | 41 % | 59,9 % | 3,21 | 33,0 % | 3,05 | 3,50 | 0,59 | 2,91 |
| FY2019 | 11,72 | 21 % | 61,2 % | 3,80 | 32,5 % | 4,14 | 3,74 | 0,60 | 3,14 |
| FY2020 | 10,92 | -7 % | 62,0 % | 2,85 | 26,1 % | 2,80 | 4,76 | 0,49 | 4,27 |
| FY2021 | 16,68 | 53 % | 62,3 % | 4,53 | 27,2 % | 4,33 | 5,82 | 1,13 | 4,69 |
| FY2022 | 26,91 | 61 % | 64,9 % | 10,04 | 37,3 % | 9,75 | 9,11 | 0,98 | 8,13 |
| FY2023 | 26,97 | 0 % | 56,9 % | 4,22 | 15,7 % | 4,37 | 5,64 | 1,83 | 3,81 |
| FY2024 | 60,92 | 126 % | 72,7 % | 32,97 | 54,1 % | 29,76 | 28,09 | 1,07 | 27,02 |
| FY2025 | 130,50 | 114 % | 75,0 % | 81,45 | 62,4 % | 72,88 | 64,09 | 3,24 | 60,85 |
| FY2026 | 215,94 | 65 % | 71,1 % | 130,39 | 60,4 % | 120,07 | 102,72 | 6,04 | 96,68 |
Kostnadshistorik och kassaflödeskvalitet:
| År | Bruttovinst | FoU | SG&A | SBC | FCF-marginal |
|---|---|---|---|---|---|
| FY2016 | 2,81 | 1,33 | 0,60 | 0,20 | 21,7 % |
| FY2017 | 4,06 | 1,46 | 0,66 | 0,25 | 21,6 % |
| FY2018 | 5,82 | 1,80 | 0,81 | 0,39 | 29,9 % |
| FY2019 | 7,17 | 2,38 | 0,99 | 0,56 | 26,8 % |
| FY2020 | 6,77 | 2,83 | 1,09 | 0,84 | 39,1 % |
| FY2021 | 10,40 | 3,92 | 1,94 | 1,40 | 28,1 % |
| FY2022 | 17,48 | 5,27 | 2,17 | 2,00 | 30,2 % |
| FY2023 | 15,36 | 7,34 | 2,44 | 2,71 | 14,1 % |
| FY2024 | 44,30 | 8,68 | 2,65 | 3,55 | 44,4 % |
| FY2025 | 97,86 | 12,91 | 3,49 | 4,74 | 46,6 % |
| FY2026 | 153,46 | 18,50 | 4,58 | 6,39 | 44,8 % |
FCF definieras som CFO minus kontanta köp av materiella och immateriella tillgångar. SBC är bokförd kostnad och ingår i GAAP-rörelsekostnaderna; den läggs tillbaka i rapporterat CFO men är inte gratis för aktieägare. Historiskt ROIC, ROE och EBITDA fordrar en separat konsekvent kapital- och avskrivningsserie och presenteras inte som om de vore verifierat jämförbara över hela perioden.
Historiska normaliseringspunkter: FY2023 var EBIT 4,22 mdr USD trots nästan oförändrad omsättning jämfört med FY2022 (26,97 mot 26,91 mdr). FY2026 var EBIT 130,39 mdr USD på 215,94 mdr USD i omsättning, vilket illustrerar operativ hävstång av en helt annan storleksordning. Årsvis organisk tillväxt, pris/mix, antalet sålda acceleratorer och mjukvaruintäkter kan inte separeras exakt av den publika redovisningen.
Omsättningens CAGR FY2016–FY2026 är cirka 45,7 %, FY2021–FY2026 cirka 66,9 % och FY2023–FY2026 cirka 100,0 %. Dessa extrema nivåer är historiska utfall, inte prognosantaganden. Ett moget bolag på över 300 mdr USD i R12-omsättning kan inte rationellt tilldelas detta tillväxttempo på obestämd tid.
GAAP 2026: Bruttomarginal 71,1 %; EBIT-marginal 60,4 %; CFO 102,72 mdr; kontant CapEx 6,04 mdr; FCF 96,68 mdr. 2026 års bruttomarginal belastades även av en H20-relaterad kostnad på 4,5 mdr. Det finns alltså både temporärt negativa och temporärt positiva effekter i historiken; ett enskilt rapportår ska inte ses som normal marginalbas.
Senaste kvartalet och R12
| Nyckeltal | Q2 FY2027 [R] | R12 [H] |
|---|---|---|
| Omsättning | 96,221 | 302,970 |
| EBIT | 63,734 | 197,579 |
| EBIT-marginal | 66,24 % | 65,21 % |
| Nettovinst GAAP | 59,688 | 192,880 |
| FCF | Ej särredovisad som isolerad period i kassaflödesrapporten | 127,006 |
R12 = FY2026 helår minus H1 FY2026 plus H1 FY2027. FCF = (102,718−6,042) − (42,779−3,122) + (74,421−4,434) = 127,006 mdr USD. Rapporterad R12 FCF är därför korrekt beräknad från jämförbara kontanta perioder, inte en annualisering av ett kvartal.
Segmenten och intäktens verkliga motor
NVIDIAs redovisningsmässiga segment Q2 FY2027 är Compute & Networking (88,299 mdr USD i omsättning) samt Graphics (7,922 mdr). Marknadspresentationen är numera Data Center (89,023) och Edge Computing (7,198). Inom Data Center rapporteras Hyperscale 48,710 och AI Clouds, Industrial & Enterprise 40,313. Dessa underkategorier summerar Data Center och får inte dubbleras. Historisk omklassificering av en kund mellan Hyperscale och ACIE har inneburit omräkning av jämförelsedata.
Data Center utgör 92,5 % av totalintäkten. Beräknad Compute & Networking-segmentvinst i bolagets segmentnot är inte jämförbar direkt med koncern-EBIT eftersom ofördelade kostnader och poster tillkommer. Det är analytiskt fel att tillskriva Gaming, Automotive eller robotik stora fristående vinstvärden när de inte har separat verifierad ekonomisk tyngd.
Slutsats: Ett positivt Gaming- eller Edge-scenario kan inte ekonomiskt kompensera för ett större permanent fall i Data Centers tillväxt eller marginal. AI-hårdvaran och det som säljs kring den bestämmer koncernens värdering.
12. Kassaflöde, vinstkvalitet och ekonomiskt bundet kapital
Q2 FY2027 var redovisad FoU 7,054 mdr USD och SG&A 1,354 mdr, totalt 8,408 mdr USD. En lägre Opex-andel av omsättningen är främst en följd av extrem tillväxt, inte att framtida design av Rubin-efterföljare, nätverk, mjukvara och säker drift blivit trivial eller billig. Framtidsscenarierna låter därför Opex-andelen öka när försäljningstillväxten avtar.
H1 FY2027 var aktiebaserad ersättning 3,954 mdr USD enligt kassaflödet. NVIDIA har ändrat non-GAAP-presentationen från FY2027: aktiebaserad ersättning behandlas nu i bolagets justerade siffror på annat sätt än i äldre perioder. Jämför därför inte historiska non-GAAP-marginaler utan kontroll av definitionerna. GAAP är utgångspunkten; analytiskt normaliserade EPS exkluderar värdeförändringar i riskkapitalportföljen, men lägger inte generellt tillbaka SBC som gratis vinst.
Utspädningsprincip: Vid DCF beräknas ekonomiskt FCFF efter aktiebaserad ersättning som kostnad, utan att därefter göra ytterligare ett schablonavdrag för hela SBC. I scenario-EPSer används konservativt ungefär oförändrade 24,1 mdr aktier. Det förutsätter i praktiken att återköp balanserar aktieutgivning, inte att framtida nettominskning av aktier garanteras. Ett överdrivet aggressivt antagande om återköp är ingen fundamental värdedrivare.
| Nyckeltal | FY2026 | H1 FY2027 | R12 |
|---|---|---|---|
| GAAP nettovinst | 120,067 | 118,010 | 192,880 |
| CFO | 102,718 | 74,421 | 134,360 |
| Kontant CapEx | 6,042 | 4,434 | 7,354 |
| Rapporterad FCF | 96,676 | 69,987 | 127,006 |
| CFO/nettovinst | 85,6 % | 63,1 % | 69,7 % |
| FCF/nettovinst | 80,5 % | 59,3 % | 65,8 % |
Notera att R12 och H1 jämför olika längd; H1 ska inte direkt ses som årsresultat. H1:s rapporterade nettovinst innehåller cirka 23,7 mdr USD vinster från aktieinvesteringar, återförda i CFO-avstämningen.
Under H1 steg kundfordringarna med 24,6 mdr i CFO-bryggan och lager med 10,2 mdr; samtidigt motverkades effekten av 4,1 mdr högre leverantörsskulder och 8,0 mdr upplupna skulder. Kundfordringar i balansräkningen ökade från 38,47 till 63,06 mdr mellan januari och juli; lager från 21,40 till 31,58 mdr. Snabb expansion binder kapital. Risken är att order och leveranser avtar snabbare än företagets förskott, komponentlager och kapacitetsåtaganden hinner anpassas.
Ett enkelt kvartalsbaserat DSO-approximat är 63,059 / 96,221 × 90 ≈ 59 dagar för Q2 FY2027, men kreditvillkor, kvartalsprofil, kundförskott och faktureringsmönster begränsar precisionen. Verifiera trend mot motsvarande period och följ både DSO och nettorörelsekapital, inte enbart CFO/NI.
FCF-yield på kursen: 127,006 / 4 931,824 = 2,58 %. Detta är rapporterat R12-FCF och ingen garanti för framtida ekonomiskt ägarkassaflöde. R12 SBC är en reell ägarkostnad även när återläggningen ökar CFO. Marginalen och nettorörelsekapitalet har långt större absolut betydelse för NVIDIAs framtida kassaflöde än traditionell materiell CapEx.
Balansräkning, återköp och strategiska aktieinvesteringar
Per 26 juli 2026 redovisades 22,443 mdr USD i kassa, 34,143 mdr i kortfristiga skuldinstrument och 33,366 mdr i räntebärande skulder, vilket ger cirka 23,220 mdr i nettokassa på denna definition. Därtill fanns aktieinvesteringar om sammanlagt cirka 93,940 mdr USD, där mer än hälften avsåg icke omsättningsbara/private tillgångar. Aktieportföljen är inte likvärdig med riskfri kassa och ger i DCF:n separat, reducerad kredit: 20 mdr i bear, 47 mdr i base och 75 mdr i bull. [S2]
H1 FY2027 återköptes cirka 203 miljoner aktier för 39,8 mdr USD, medan utgivna aktier netto minskade mindre genom incitamentsprogram. Värdeskapandet från återköp beror på betalad värdering; inga aggressiva framtida nettominskningar av aktieantalet antas. H1:s 42,4 mdr USD i kontanta köp av aktieinvesteringar är inte klassisk CapEx, men är ett viktigt kapitalallokeringsbeslut.
Även nettokassan måste läsas tillsammans med 366 mdr USD i framtida affärsåtaganden, ytterligare möjliga moln-/leasingarrangemang och villkorade garantier. Åtaganden är inte samma sak som nettoskuld, och fulla belopp dras därför inte schablonmässigt av från värdet. Men de kan göra kassaflödet mer negativt i en kraftig investeringsnedgång. [S2]
ROIC: NVIDIAs överavkastning bevisar inte kundernas avkastning
Egen CapEx FY2026 var 6,0 mdr USD eller 2,8 % av intäkterna. H1 FY2027 var kontant CapEx 4,4 mdr eller 2,5 % av intäkterna. Dessa belopp är små jämfört med kundernas datacenterkostnader, vilket tillsammans med mjukvaru-/systemkontroll förklarar hög ekonomisk ROIC.
Men traditionell ROIC får ett för högt sken om man i samma nämnare drar bort alla investeringstillgångar utan att förstå strategiska kapitalförpliktelser. Ett rimligt koncept är (GAAP EBIT × (1−normaliserad skatt)) / genomsnittligt operativt investerat kapital, där operativt kapital konsekvent exkluderar icke-operativ nettokassa och passiva värdepapper men inkluderar rörelsekapital, förvärvsgoodwill och relevanta immateriella tillgångar. Exakt rapporterad ROIC finns inte som ett enhetligt standardmått i dokumentpaketet. Ingen exakt procentsiffra ges därför som bolagsfaktum.
Inkrementell kapitalavkastning ska följas över flera år: extra NOPAT delat med extra investerat operativt kapital inklusive kapacitetsförskott och rörelsekapital. Exceptionell ROIC hos NVIDIA bekräftar inte att Microsofts, Amazons eller neoclouds GPU-investeringar är lika lönsamma.
13. Normaliserade marginaler – det kritiska testet
Q2 FY2027 hade NVIDIA 75,0 % bruttomarginal och 66,2 % EBIT-marginal. Skälen är en stark kombination av mjukvaruberoende, systemspecifik know-how, överlägsen fullstackintegration, utbudskapacitet, snabb plattformsuppgradering och stark kundbetalningsvilja. Den sista punkten är inte permanent: när fler alternativ är produktionsmogna minskar leverantörens möjlighet att behålla hela kostnadsfördelen.
Basefall [A]: Bruttomarginalen går från 75 % FY2027 till 66 % FY2032 och 60 % FY2036; EBIT-marginalen från 66,7 % via 54,5 % till 47,5 %. Detta är fortfarande utomordentliga halvledarmarginaler. Bear: 58 % bruttomarginal och 45 % EBIT FY2032. Bull: 71 % brutto och 61,5 % EBIT FY2032. Alla bygger på fortsatt teknologisk relevans, men mycket olika förhandlingsmakt.
Direkt känslighet: Vid baseomsättning FY2032 på 835 mdr USD och i övrigt oförändrade kostnader sänker 10 procentenheters lägre bruttomarginal EBIT med 83,5 mdr USD, nettovinsten med cirka 68,5 mdr efter antagen 18 % skatt och EPS med cirka 2,84 USD på 24,1 mdr aktier. Vid 20× P/E motsvarar det ungefär 57 USD per aktie i lägre värde på den vinsten. Detta isolerar en års effekt; en permanent marginalförsvagning påverkar också DCF:s terminalvärde.
Konkurrenslogik: AMD förbättrar alternativkostnaden för kunder, men teknisk paritet i FLOPS är inte full systemparitet. Google TPU, Amazon Trainium och anpassade ASIC kan ta vissa beräkningslaster utan att helt ersätta NVIDIA inom frontier-träning. Det räcker för värderingsrisk att konkurrensen begränsar framtida systempriser och den marginal NVIDIA kan ta ut; hela marknaden behöver inte förloras.
En permanent förändring i bruttomarginal är därför betydligt viktigare än ett tillfälligt kvartalsutslag. Ett normaliserat NVIDIA med 60 % bruttomarginal kan fortfarande vara fantastiskt lönsamt, men aktien har då mycket mindre stöd från dagens extrema operativa hävstång. Även forskning och utveckling måste fortsätta finansieras i mycket stor skala för att skydda försprånget.
14. Finansiella scenarier FY2027–FY2032: bear, base och bull
Värderingen skiljer på fyra dimensioner: kundernas investeringshastighet, NVIDIAs faktiska innehåll i varje AI-system, uthållig bruttomarginal och hur mycket kapital som binds i verksamheten. Inga scenarioresultat är officiell guidning eller extern konsensus. Skatt antas till 18 %; SBC belastar den ekonomiska vinsten, och ett approximativt oförändrat utspätt antal på 24,1 mdr aktier används.
| Scenario FY2032 | Bear | Base | Bull |
|---|---|---|---|
| Data Center-omsättning, mdr | 427 | 785 | 1 240 |
| Övrig omsättning, mdr | 38 | 50 | 50 |
| Total omsättning, mdr | 465 | 835 | 1 290 |
| Bruttomarginal | 58 % | 66 % | 71 % |
| EBIT-marginal | 45,0 % | 54,5 % | 61,5 % |
| EBIT, mdr | 209 | 455 | 793 |
| Normaliserad nettovinst, mdr | 172 | 373 | 651 |
| Normaliserad EPS, USD | 7,12 | 15,48 | 26,99 |
| Ekonomiskt ägar-FCFF, mdr | 156 | 345 | 616 |
Försäljnings- och marginalprognoser per år
| Scenario | FY2027 oms | FY2028 | FY2029 | FY2030 | FY2031 | FY2032 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bear | 390 | 420 | 440 | 445 | 450 | 465 |
| Base | 410 | 495 | 585 | 670 | 755 | 835 |
| Bull | 430 | 600 | 780 | 960 | 1 130 | 1 290 |
| Scenario | EBIT FY2027 | FY2028 | FY2029 | FY2030 | FY2031 | FY2032 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bear | 250 | 248 | 238 | 222 | 214 | 209 |
| Base | 273 | 322 | 363 | 399 | 430 | 455 |
| Bull | 288 | 400 | 510 | 616 | 712 | 793 |
| Scenario | Ägar-FCFF FY2027 | FY2028 | FY2029 | FY2030 | FY2031 | FY2032 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bear | 155 | 187 | 180 | 171 | 163 | 156 |
| Base | 184 | 241 | 272 | 301 | 325 | 345 |
| Bull | 205 | 301 | 387 | 471 | 550 | 616 |
Modellens framtida CFO, CapEx, FoU, SG&A, D&A och rörelsekapital bygger på scenariespecifika antaganden; avrundade värden gör att vissa summeringar kan avvika marginellt. För en granskare redovisas detaljerade årsvisa modellbryggor i den tekniska modellbilagan längre ned.
Vad skiljer scenarierna ekonomiskt?
Bear: AI-användningen fortsätter, men flera av de största kunderna saktar in nybyggnationen. Egna acceleratorer tar en större del av repetitiv inferens och NVIDIA måste sänka pris/marginal. Det räcker för att omsättningen planar ut kring 465 mdr och EBIT faller från FY2027-modellens höga utgångsläge.
Base: Systemefterfrågan växer fortfarande mycket kraftigt, men 75 % bruttomarginal ersätts successivt av 66 % FY2032 och 60 % FY2036. NVIDIA behåller teknologisk systemledning, men den marknadsmässiga bristen avtar och kunderna får bättre alternativ. Trots normalisering kräver base 835 mdr USD i årlig omsättning FY2032 – nästan tre gånger nuvarande R12.
Bull: AI-agenter, resonemang och andra nya arbetslaster driver en längre investeringssupercykel. Starka systemfördelar och kundernas förhållandevis goda ROI möjliggör 1 290 mdr i omsättning med bruttomarginal 71 % FY2032. Detta är ett mycket starkt positivt scenario, inte något som redan kan tas för givet.
2035-perspektivet: Ingen investerare kan ansvarsfullt förutsäga en obruten generationsplan för enskilda chip. Det verkliga testet blir om NVIDIA behåller system- och mjukvarugränssnitten även när hårdvara, modellarkitekturer och prissättning förändras.
15. Tioårig DCF – värde per aktie idag
Enheten är miljarder USD. DCF värderar operativ FCFF och lägger efteråt till nettokassa samt ett riskjusterat värde på strategiska aktieinnehav. Det ger en enterprise-to-equity-brygga där investeringsportföljen inte samtidigt ingår som operativt FCFF. Ungefärlig tidsplacering är FY2027 återstående sex månader till räkenskapsårsslut och FY2028–FY2036 som efterföljande helår. Diskonteringspunkten är analysdatum 31 oktober, men senast verifierad balans är 26 juli; stubperioden innehåller därmed delvis redan förfluten men ännu ej rapporterad Q3-aktivitet. Det är en tydligt angiven modellapproximation.
EV = Σ FCFF_t/(1+WACC)^t + [FCFF_2036×(1+g)/(WACC−g)]/(1+WACC)^TEquity Value = EV + nettokassa + riskjusterat värde av icke-operativa aktieinvesteringar.Värde/aktie = Equity Value / 24,1 mdr aktier.
Kapitalkostnaden är analytiskt vald med CAPM som kontroll, exempelvis riskfri ränta 4,2 %, ERP 5,5 %, beta omkring 1,05 och begränsad nettoskuldsandel ger ungefär 10 % eget-kapital-kostnad. Detta är illustrativa avkastningskravsantaganden, inte en aktuell verifierad marknadsnotering eller fast uppmätt beta. Skuldkostnad antas kring 5 %, men skuldvikten är så liten jämfört med equity value att WACC ligger nära eget-kapital-kravet. Bear får högre kapitalkostnad och lägre terminaltillväxt, bull något lägre riskpremie.
| Scenario | WACC | g | PV FCFF | Terminalvärde odisk. | PV terminal | Op. EV | Nettotillgångar | USD/aktie | PV terminal/EV |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bear | 10.50 % | 2.2 % | 1 009 | 1 981 | 787 | 1 795 | 43 | 76 | 44 % |
| Base | 10.00 % | 3.0 % | 1 903 | 5 675 | 2 350 | 4 254 | 70 | 179 | 55 % |
| Bull | 9.25 % | 3.5 % | 3 308 | 13 954 | 6 156 | 9 464 | 98 | 397 | 65 % |
Tolkning: Basevärdet ligger nära 179 USD. Den mycket stora spännvidden 76–397 USD är inte brus att döljas genom ett medelvärde; den speglar att antaganden om installerad global AI-kapacitet, prispress, kapitalkostnad och terminal lönsamhet ger enorm hävstång. Terminalvärdet svarar för cirka 55 % av operativt basevärde och ännu mer i bull; hela värdet är alltså inte förankrat i redan rapporterade kassaflöden. Modellen gör ingen positiv separat justering för framtida robotik-/mjukvarulöften.
WACC/terminaltillväxt – basevärde per aktie
| WACC \ g | 2,0 % | 2,5 % | 3,0 % | 3,5 % | 4,0 % |
|---|---|---|---|---|---|
| 9.0 % | 190 | 199 | 209 | 221 | 235 |
| 9.5 % | 178 | 185 | 193 | 203 | 214 |
| 10.0 % | 166 | 172 | 179 | 187 | 197 |
| 10.5 % | 156 | 162 | 168 | 174 | 182 |
| 11.0 % | 148 | 152 | 157 | 163 | 169 |
Terminaltillväxt 4 % är en känslighetskontroll, inte ett rekommenderat långsiktigt antagande. I ett moget halvledar-/systembolag kan långt högre tillväxt än nominell ekonomi bara upprätthållas om reinvesteringsgraden och teknikförsprånget stödjer detta. Värderingen kan också sjunka om terminala marginaler blir lägre än antaget även vid oförändrad WACC.
16. Multiplar, reverse DCF och aktiens förväntansrisk
| Multipel | Beräkning | Resultat |
|---|---|---|
| P/E R12 GAAP | 4 931,824/192,880 | 25,6× |
| P/E R12 korrigerad* | 4 931,824/(192,880−30,552×0,82) | 29,4× |
| EV/EBIT R12 | 4 908,604/197,579 | 24,8× |
| EV/S R12 | 4 908,604/302,970 | 16,2× |
| FCF yield R12 | 127,006/4 931,824 | 2,58 % |
| Base P/E FY2027* | 204,64 / (273,5×0,82/24,1) | 22,0× |
| Base P/E FY2028* | 204,64 / (321,8×0,82/24,1) | 18,7× |
Justering endast av nettovinster från värdepapper med schablonskatt respektive modellens normaliserade NI. Non-GAAP-vinst i officiellt resultatmeddelande är en tredje definition. Skillnader mellan definitioner betyder att en ensam P/E-siffra inte kan vara beslutsunderlaget.
Historisk multipeljämförelse: Ett aritmetiskt medel av NVIDIAs gamla P/E skulle ge falsk jämförbarhet: gamingdrivet NVIDIA 2018, halvledarbotten 2023 och 2026 års systemdominans är olika vinstregimer. Historiska multiplar ska främst användas som bevis för att en tekniskt stark verksamhet kan värderas mycket annorlunda när framtidsförväntan eller vinsten normaliseras. En pålitlig genomsnittlig daglig eller månatlig historisk EV/EBIT-serie kräver separata splitjusterade dagskurser och historiskt balansdata och har inte byggts från de bifogade rapporterna. Inget påstått långtidsmedel används därför som ankare.
Peer-bedömning: AMD har annan mjukvaruvallgrav och lägre systemvolym; Broadcom blandar custom ASIC, nätverk och stora mjukvaruverksamheter; TSMC tillverkar åt många och har mycket hög materiell kapitalintensitet; ASML säljer kapitalutrustning med annan orderingångscykel. Peermultiplar utan jämförbar NTM-databas och aktuell dagskurs redovisas inte som om de vore verifierade. För NVIDIA är ett genomlyst kassaflöde och scenario-EBIT viktigare än godtycklig multipelparitet.
FY2032 base – exit EV/EBIT, per aktie (endast EBIT och nettorörelsevärde, ingen extra intjäningsvärdering)
| EBIT-marginal \ EV/EBIT | 14× | 18× | 22× | 26× | 30× |
|---|---|---|---|---|---|
| 40.0 % | 197 | 252 | 308 | 363 | 419 |
| 45.0 % | 221 | 284 | 346 | 408 | 471 |
| 50.0 % | 245 | 315 | 384 | 453 | 523 |
| 54.5 % | 267 | 343 | 418 | 494 | 569 |
| 60.0 % | 294 | 377 | 460 | 543 | 627 |
Matrisen avser ett möjligt framtida exit-värde FY2032, inte dagens nuvärde. Raderna bygger på FY2032-omsättning 835 mdr och riskjusterade nettotillgångar 70,2 mdr; de förutsätter inga extra år av kassaflöde som delas ut eller återköp. Modellen måste diskonteras till idag. Att förväxla denna framtida kurs med dagens fair value vore ett allvarligt analysfel.
Utgångspunkt är base-DCF 179 USD och marknadskurs 204,64 USD. Med allt annat lika kan kursen matchas genom någon av följande alternativa förbättringar:
1. Cirka +6,65 procentenheters högre bruttomarginal under prognosåren än base, med oförändrad Opex-profil, tillväxt, WACC och kapitalbindning. Det innebär exempelvis cirka 72,6 % GM FY2032 i stället för 66 %. Marginaleffekten antas utan ytterligare konkurrensreaktion.
2. Cirka 15 % högre omsättningsnivåer FY2028–FY2036 än base (håll FY2027 fast), med samma marginalprofiler och modell för förändrat rörelsekapital. Det lyfter FY2032-omsättning från 835 till ungefär 960 mdr USD. En permanent 15-procentig nivåhöjning är inte samma sak som 15 pp högre årlig CAGR.
3. Lägre avkastningskrav: ungefär 9,5 % WACC med 3 % terminaltillväxt ger cirka 193 USD; 9 % WACC ger cirka 209 USD, med oförändrade operativa prognoser. Den som anser att riskfri ränta, beta eller riskpremie är lägre behöver öppet motivera varför.
4. Högre slutvärdestillväxt och mer uthållig lönsamhet: ökar terminalvärdet kraftigt men måste förenas med kapitalkostnad och marginalnormalisering.
Slutsats om förväntansrisk: Kursen kräver inte absolut evig 75-procentig bruttomarginal. Däremot kräver den en ovanligt stor och mycket lönsam verksamhet långt efter att den första stora AI-utbyggnaden är gjord. Aktien kan alltså bli en medioker investering även om NVIDIA fortsätter växa i dollar och är teknologiskt bäst.
Värderingsfrågan är därför inte om NVIDIA kan bli ännu större. Det kan bolaget. Frågan är om dagens börsvärde redan kräver en högre än rimligt säker kombination av tillväxt, marginaler och låg kapitalkostnad, samtidigt som riskerna i kundernas investeringscykel förblir betydande.
17. Fair value, avkastningskrav och köpzoner
| Scenario | Oms FY2030 | EBIT % FY2030 | FCFF FY2030 | DCF USD/aktie | Vikt |
|---|---|---|---|---|---|
| Bear | 445 | 50,0 % | 171 | 76 | 25 % |
| Base | 670 | 59,5 % | 301 | 179 | 50 % |
| Bull | 960 | 64,2 % | 471 | 397 | 25 % |
Viktat värde = 0,25 × 76,3 + 0,50 × 179,4 + 0,25 × 396,8 = 208 USD per aktie. Jämfört med 204,64 USD blir potentiell värdedifferens endast cirka 1,6 %, alltså ingen användbar säkerhetsmarginal med dessa subjektiva sannolikheter. Den exakta siffernivån är modellkänslig och bör inte användas som en centprecis kursprognos.
Analytiska värderingszoner vid oförändrad verksamhet och riskpremie:
| Prisnivå, USD | Tolkning |
|---|---|
| Under 140 | Hög säkerhetsmarginal mot base-DCF, men inte mot full bear |
| 140–160 | Attraktiv risk/reward för den som accepterar AI-cykelrisk |
| 160–185 | Bevakning / successivt bättre förväntad avkastning |
| 185–210 | Nära centralt motiverat område, låg säkerhetsmarginal |
| 210–260 | Större krav på bullinfluerade antaganden |
| Över 260 | Mer substantiellt beroende av hög marginal och mycket stor framtida skala |
Zonerna är inte tidlösa. En ny rapport, sänkta kundinvesteringar, ändrad produktposition eller högre räntor kan motivera att alla nivåer ändras.
Det finns två separata investerarmetoder: a) fundamental DCF per dagens datum och b) framtida EPS gånger ett möjligt exit-P/E-tal. De ger inte automatiskt samma slutsats. En hög framtida exitmultipel är i praktiken ett extra antagande om allt som händer efter exitåret. Därför används exitvärderingen som korscheck, inte som ersättning för DCF.
| Scenario | EPS FY2030 | Exit P/E | Exitkurs FY2030 | CAGR ~3 år | EPS FY2032 | Exitkurs FY2032 | CAGR ~5 år | Ingång 12 % CAGR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bear | 7,57 | 15× | 114 | -17,8 % | 7,12 | 107 | -12,2 % | 61 |
| Base | 13,56 | 21× | 285 | 11,7 % | 15,48 | 325 | 9,7 % | 185 |
| Bull | 20,97 | 27× | 566 | 40,4 % | 26,99 | 729 | 28,9 % | 414 |
Treårsberäkningen använder FY2030 som ungefär tre år fram, femårsberäkningen FY2032 som ungefär fem år fram. Utdelningar exkluderas från dessa förenklade CAGR-siffror: senaste kvartalsutdelning är 0,25 USD, motsvarande 1 USD per aktie i oförändrad årstakt, vilket skulle ge omkring 0,49 % initial direktavkastning och något högre totalavkastning om den kvarstår. USD/SEK kan förstärka eller motverka svensk avkastning, men ingen valutaprognos antas.
Vid base är exit-P/E 21× år FY2032 ett ytterligare, ganska konstruktivt värderingsantagande. Det ger knappt 10 % kurs-CAGR från 204,64. Samtidigt ger tioårs-DCF 179 eftersom de mer normaliserade kassaflödena efter FY2032 inte fullt stödjer att 21× en fortsatt exceptionell vinstnivå blir rationell. Skillnaden är inte ett beräkningsfel utan en förväntanskonflikt: ett högre exit-P/E behöver en ytterligare påvisad uthållighet efter FY2032.
Multipelkontraktionsexempel: Om EPS fördubblas men P/E samtidigt går från 32× till 16× är kursen oförändrad, före utdelningar. Det illustrerar varför ännu en period av mycket hög vinsttillväxt inte garanterar aktieägaravkastning.
Köp för 8/10/12/15 % avkastningskrav (illustrativ FY2032 exit-P/E base 21×): välj ingång = 325,2 / (1+r)^5 före utdelning. Alla sådana kursmål bygger på den valda exit-P/E-premissen, inte på DCF.
| Avkastningskrav | Max kurs utifrån FY2032 exit |
|---|---|
| 8 % | 221 USD |
| 10 % | 202 USD |
| 12 % | 185 USD |
| 15 % | 162 USD |
Tolkningen av 208 USD måste vara försiktig. Värdet är inte ett objektivt facit eller en sannolikhetsfördelning härledd ur observerbara marknadsdata. Det är en syntes av starkt olika modellutfall med subjektiva vikter. Att snittet ligger nära aktiekursen betyder inte att aktien har låg risk – tvärtom visar bear/bull-spannet att värdeutfallet är mycket osäkert.
Den ekonomiska slutsatsen är avvakta nytt köp vid 204,64 USD, givet en investerare som vill ha rimlig säkerhetsmarginal och minst cirka 10–12 % långsiktig avkastningspotential utan att vara beroende av ett ovanligt starkt bullfall. Ett förbättrat fundamentalcase kan naturligtvis höja motiverat värde; köpzonerna ska inte behandlas som permanenta kurströsklar.
18. Fyra strategiska framtidsbilder: 2030 och vägen mot 2035
Viktigt: Nedanstående intervall är icke-statistiska analytiska illustrationer, avsedda för stresstest, inte prognoser, konsensus, sannolikhetsjusterade värden eller förslag till aktievärdering. Marknadsindex avser relevant global AI-infrastrukturinvestering, där 2026 = 100; bruttomarginaler gäller ett tänkbart NVIDIA-utfall mot 2030 och är starkt osäkra.
| Scenario | 2030 marknadsindex | NVIDIA-position och prissättning | Möjligt 2030-bruttomarginalintervall | Tidigaste verifierbara signaler |
|---|---|---|---|---|
| Bear – brant normalisering | 65–90 | Minskat kund-CapEx, ökad ASIC-andel, rabatt/överkapacitet, lägre volymmix | 52–62 % | Uppskjutna GPU-order, lägre beläggning, stigande lager/DSO, sänkt CapEx-guidning |
| Base – tillväxt med konkurrens | 140–180 | NVIDIA behåller bred ledning; AMD/ASIC tar delar av inferens; lägre premium | 63–70 % | Stabil molnefterfrågan, positiva kund-ROI-bevis, men fallande relativ NVIDIA-andel |
| Bull – fortsatt plattformsdominans | 220–300 | Hög AI-komputeefterfrågan och stark systemmakt; hög pris-/marginaldisciplin | 70–76 % | Växande extern slutkundsmonetarisering, hög kapacitetsbeläggning, stabila TCO-fördelar |
| Disruption – nytt kostnadsparadigm | 120–200 | AI-volym stor, men effektivisering och specialchip fångar mer av vinstpoolen | 50–63 % | ASIC i fler träningsjobb, snabbare kostnadsfall än konsumtionsökning, systemprispress |
Bear: AI-användningen kan fortfarande växa, men avskrivningar och kundernas kostnad för kapital utlöser färre nybeställningar. Supply commitments förstärker lager- och kassaflödesrisk. Marginaltapp kan bli större än omsättningstapp i absoluta vinstbelopp.
Base: Fortsatt AI-infrastrukturbyggande blir förenligt med monetarisering. NVIDIA är systemledaren, men kundernas interna chip och AMD skapar en prissättningsgräns. Det kan fortfarande vara ett högkvalitativt och mycket lönsamt bolag, bara inte nödvändigtvis med 2026 års unika ekonomiska villkor.
Bull: Komplexa reasoningmodeller, långkontext, agenter och fysisk AI ökar total beräkning snabbare än algoritmer effektiviserar. NVIDIAs plattform lockar extern efterfrågan utan att kapitalstöd behöver skalas lika snabbt. TSMC/HBM begränsar utbud men tillräckligt mycket kapacitet byggs ut för att möta efterfrågan.
Disruption: NVIDIAs teknologi fortsätter utvecklas väl, men marknadens ekonomiska överskott migrerar till modeller, applikationer, egna chip och lågpris-beräkning. Det är kanske det mest förbisedda hotet eftersom AI-marknaden kan se fantastisk ut samtidigt som NVIDIA överträffas av alternativa system på marginalkostnad per tjänst.
2035-perspektiv: På nio års sikt blir det meningslöst att modellera en obruten konkret chip-roadmap. Avgörande blir om NVIDIA äger fortsatt relevanta integrations- och mjukvarugränssnitt även när dagens acceleratorarkitekturer, minneshierarkier och distribuerade AI-arbetsflöden förändras. Vårt huvudscenario är fortsatt en central plattformsleverantör men i en mer heterogen marknad än 2026.
De strategiska scenarierna och DCF-scenarierna ska inte förväxlas. De fyra strategiska bilderna beskriver möjliga förändringar i marknadens struktur; de tre kassaflödesmodellerna beskriver finansiella utfall. Ett teknikskifte kan exempelvis fångas i bear-DCF även om den totala AI-marknaden förblir stor.
19. Ledning, kapitalallokering och de långsiktiga tillväxtoptionerna
Styrkor: långvarigt tekniskt fokus, insikt om mjukvarans ekonomiska betydelse, disciplin att bygga ekosystem, lyckat Mellanox-förvärv och förmåga att koordinera leverantörer i en extrem komplexitetsökning. Bolagets realiserade resultat 2023–2026 talar för stark kommersiell exekvering, inte bara gynnsam timing.
Svagheter och frågor: grundarberoende och succession; en organisation dimensionerad för mycket snabb produktförnyelse; risken för att enbart prioritera största kundernas behov; kapital som binds i andelar av kunder och partnerbolag; avvägningen mellan självständig extern efterfrågan och NVIDIA-stödd ekosystemexpansion. Hög kvalitet i ledningen minskar inte automatiskt riskerna i mycket stora åtaganden eller i den underliggande AI-ekonomin.
Kapitalallokeringens centrala test: följ separat (a) återköp och utdelningar, (b) R&D, (c) strategiska investeringar, (d) molnköpsåtaganden, (e) finansieringsgarantier och (f) lager-/supplyförskott. Värdet av dessa måste bedömas genom framtida inkrementella fria kassaflöden och risk, inte genom att finansierade order växer.
1. AI-inferens i stor skala: fler produktionsuppgifter och lägre marginalkostnad.
2. Post-training, reasoning och agentiska system: större beräkningsbudget per verkligt värdefull uppgift.
3. Nya Rubin-generationer och uppgraderingsbehov: högre systemnytta för tillräckligt produktiva kunder.
4. Nätverk, interconnect, DPU och lagringsintegration: större andel av varje AI-kluster.
5. Företags-AI utanför hyperscalers: bredare slutkundsbas och mindre koncentration.
6. Sovereign AI och lokal infrastruktur: kundbehov där egna ASIC-program är svåra att finansiera.
7. Mjukvaruoptimering/licenser: monetarisering av stacken utöver indirekt hårdvarueffekt.
8. AI-modeller inom vetenskap, simulering och industriell optimering: nya ekonomiska arbetslaster.
9. Edge och autonoma system: mätbar design-in och större enhetsvolym på sikt.
10. Robotik och fysisk AI: attraktiv option men låg kortsiktig bevisgrad.
Rangordning avser kombinationen av ekonomisk potential och närhet till verifierbar efterfrågan, inte total TAM.
20. Riskmatris: vad kan omvärdera aktien?
Sannolikheterna är kvalitativa bedömningar. Effekten anges som tecken på påverkan i värderingsmodellen, inte som uppmätt kursrespons.
| Risk | Bedömd sannolikhet 3–5 år | Ekonomisk mekanism | Vad måste synas? |
|---|---|---|---|
| Hyperscaler-CapEx planar ut | Medel–hög | Lägre volym, mer ordervolatilitet | Reviderade investeringsplaner |
| Egna ASIC vinner inferens | Hög | Lägre marknadsandel och pris | TPU/Trainium/MTIA-betalande skala |
| Kraftig GM-normalisering | Medel | EPS och FCFF sjunker | GM under 65 % flera kvartal |
| AI-moln under WACC | Medel | Sämre återköps- och kapacitetsförmåga | Beläggning, CFO och refinansiering |
| Kundkoncentration | Hög | Stor känslighet för enskild slutkund | Mer koncentrerad indirekt efterfrågan |
| TSMC/Taiwan | Låg sannolikhet, extrem konsekvens | Potentiellt systemiskt leveransavbrott | Geopolitiska och produktionssignaler |
| HBM-/paketeringskostnader | Medel | Lägre marginal och leveransrisk | Ökade enhetskostnader/reserver |
| Snabb modell-effektivisering | Medel | Lägre nyinstallation per uppgift | Beräkningskostnad och klusterbeläggning |
| Lager/kontraktsförluster | Medel | Nedskrivningar, negativ WC | Lager, köpåtaganden, H20-liknande avgifter |
| Högre WACC/multipelkontraktion | Medel–hög | Terminalvärdet pressas | Ränta och långsiktiga riskpremier |
| Exportrestriktioner | Medel–hög | Bortfallen marknad/produktionsomläggning | SEC, myndighetsbeslut |
| Leveransgenerationsskifte | Medel | Sena order och mer support/garanti | Rubin-ramp, kvalificering |
Tio risker som bör ges störst vikt i investeringsbeslutet
1. Kundernas otillräckliga AI-ROI: investeringar växer snabbare än uthållig betalningsvilja.
2. ASIC och vertikal integration: större del av inferens och viss träning flyttas från NVIDIA.
3. Finansierad och koncentrerad efterfrågan: samma slutkunder syns via flera mellanled och garantier.
4. Marginalnormalisering: prispress trots fortsatt absolut tillväxt.
5. Leverans-, lager- och supply commitments: stora förskott/åtaganden i en snabbt skiftande produktcykel.
6. Geopolitik/Taiwan/Kina: samtidiga försörjnings- och marknadsmässiga risker.
7. Modell-/algoritmeffektivisering: mindre hårdvarubehov per kundnytta än väntat.
8. El, kylning, datacenter och byggkapacitet: förseningar, försämrad kapitaleffektivitet.
9. Mjukvaruportabilitet och öppna standarder: lägre byteskostnad över tid.
10. Grundar-/exekveringsrisk: kritisk integration, snabb produktcykel och stora finansieringsbeslut.
Fem observationer som skulle motbevisa den positiva tesen
1. Flera stora AI-kunder väljer alternativ plattform för avancerad träning på jämförbar kvalitet, skala och TCO – inte bara för nischad inferens – under minst två produktgenerationer.
2. Uthålligt fall i NVIDIA-bruttomarginal och pricing per system trots växande total AI-compute-efterfrågan, samtidigt som AMD/ASIC realiserar bättre pris/prestanda hos stora oberoende kunder.
3. Slutkundskassaflöde och nyttjandegrad räcker inte för att finansiera den installerade kapaciteten: flera centrala AI-lab/moln bryter avtal eller omförhandlar med betydande förluster och NVIDIA tvingas verkställa betydande garantier.
4. CUDA-beroendet blir kommersiellt oväsentligt för huvuddelen av de mest lönsamma arbetslasterna: kunder flyttar produktionsjobb utan stora portningskostnader eller operativ risk.
5. NVIDIA kan inte försvara sin integrerade leveranskedja och utvecklingstakt: upprepade misslyckade arkitekturövergångar, allvarliga yieldproblem och förlorad kundtillit under flera år.
En enskild missad kvartalsprognos eller en framgångsrik konkurrerande produkt räcker inte för att falsifiera tioårstesen. Det krävs ihållande strukturell evidens.
21. Gatekeeper Quarterly: vad ska mätas för att uppdatera tesen?
Följ trenderna, inte enstaka rubriker. I normalfallet uppdateras bolags-KPI:erna varje kvartal, hyperscalers CapEx och monetarisering med respektive rapport, och benchmark-/systemdata när jämförbara tester finns. En bristfällig datapunkt ska märkas ej särredovisad, inte ersättas av osäker konsensus eller en påstådd marknadsandel. Följande 30 indikatorer kombinerar nuläge och varningssignaler.
Markering: [R] rapporterad senaste kända nivå, [A] analytisk bevakningströskel. Trend- och tröskelkolumnerna är praktiska för Gatekeeper Quarterly. Saknad separat rapportering anges öppet.
| KPI | Senast / status | Stärker | Försvagar/falsifierar |
|---|---|---|---|
| 1. Totalomsättning Q2 | 96,221 mdr USD [R] | Fortsatt QoQ-tillväxt | Två kvartal med svagt negativ tillväxt |
| 2. Data Center | 89,023 mdr USD [R] | Volym+mix upp | Tillväxt starkt under konkurrenters |
| 3. Hyperscale | 48,710 mdr USD [R] | Bred kapacitetsramp | Flera kunder fryser budget |
| 4. ACIE | 40,313 mdr USD [R] | Diversifierad efterfrågan | Faller när AI-labb bromsar |
| 5. Edge Computing | 7,198 mdr USD [R] | Ny fungerande tillväxt | Stagnation trots investering |
| 6. C&N segment | 88,299 mdr USD [R] | Stark systemmix | Försäljningsprispremium faller |
| 7. Networking andel | Ej separat i denna sammanställning | Systemvärde ökar | Förlorad attach-rate |
| 8. Guidance Q3 | 108 ±2 % mdr [R] | Uppfylld eller överträffad | Väsentlig nedrevidering |
| 9. GAAP GM | 75,0 % [R] | Stabil med mix | Under 65 % över tid [A] |
| 10. GAAP EBIT-marginal | 66,2 % [R] | Hög skalbarhet | Under 50 % på stark omsättning [A] |
| 11. FoU/omsättning | 7,33 % Q2 [H] | Effektiv FoU | Stiger utan ny adoption |
| 12. SG&A/omsättning | 1,41 % Q2 [H] | Stabil försäljningseffektivitet | Stiger med svaga order |
| 13. Inkrementell EBIT | Kvartalsbas bör beräknas | Hög inkrementell lönsamhet | Under basens trend |
| 14. CFO H1 | 74,421 mdr [R] | Ökar med EBIT | CFO långt under EBIT |
| 15. FCF R12 | 127,006 mdr [H] | FCF över tid ökar | Uthålligt fall |
| 16. CFO/nettovinst H1 | 63,1 % [H] | Stigande utan mark-to-market | Stannar lågt även ex aktievinster |
| 17. FCF/omsättning R12 | 41,9 % [H] | Hög kassakonvertering | Under 30 % flera kvartal [A] |
| 18. Kundfordringar | 63,059 mdr [R] | Stabil DSO | Snabbare AR än omsättning |
| 19. Lager | 31,575 mdr [R] | Omsätts till försäljning | Rejäla nedskrivningar |
| 20. DSO Q2 approximativ | ~59 dagar [H] | Stabil/ner | Ökar 10+ dagar [A] |
| 21. CapEx H1 | 4,434 mdr [R] | Hållbar kapitalintensitet | Oväntat hög egen capex |
| 22. SBC H1 | 3,954 mdr [R] | Låg relativt kassaflöde | Utspädning utan effektiva återköp |
| 23. Nettokassa ex aktier | 23,220 mdr [H] | Stabil reserv | Snabb nettoskuldsättning |
| 24. Leveransåtaganden | 279 mdr [R] | Följs av levererade system | Ökar utan motsvarande slutkund |
| 25. Övriga åtaganden | 366 mdr totalt [R] | Tydlig riskavtäckning | Garantiförluster |
| 26. Indirekt slutkundskoncentration | Bolaget beskriver stor enskild AI-aktör | Breddas | Förvärras |
| 27. Kundernas AI-ROIC | Ej samlad rapportering | Synlig betald AI-användning | Svag monetarisering trots capex |
| 28. Fyra hyperscalers capex | ~720–740 mdr 2026, blandade definitioner | Produktiv fortsatt utbyggnad | Kollektiva nedrevideringar |
| 29. Broadcom AI-semi | 16,7 mdr Q3 2026 [R] | NVDA behåller premium | ASIC får snabb relativ share |
| 30. Vera Rubin faktisk leverans | Rampen annonserad, utfall ej fullständigt verifierat | Leverans/godkänd ekonomi | Förseningar/reserver |
Fem direkta falsifieringssignaler: (i) Data Center-vinster sjunker i absoluta tal trots fortsatt utbyggd kapacitet; (ii) bruttomarginal kring/below 60 % flera år utan stabilisering; (iii) återkommande stor negativ kassakonvertering som inte förklaras av tillfällig timing; (iv) omfattande kreditförluster/kapacitetsförluster när slutkunder inte kan betala; (v) en bred och uthållig migration av ekonomiskt viktiga tränings- och inferenslaster bort från NVIDIAs plattform.
22. Sammanfattande kvalitets- och investeringsbetyg
Skalan: 5 = mycket starkt/gynnsamt för långsiktiga ägare. Riskkategorier får högt betyg när risken är låg, inte när risken är stor. Dessa är analytiska värderingar, inte verifierade objektiva mått.
| Dimension | Betyg | Motivering |
|---|---|---|
| Affärskvalitet | 5,0 | System, mjukvara, närvaro i kritisk infrastruktur |
| Teknologisk konkurrenskraft | 5,0 | Exceptionell full-stack |
| Uthållig tillväxtpotential | 4,5 | Stor marknad men högt utgångsläge |
| Lönsamhetens kvalitet | 4,0 | Extrem operativ lönsamhet, stor cykel-/mark-to-market-komponent |
| Kassaflödesstyrka | 4,0 | Hög FCF i dollar, växande kapitalbindning |
| ROIC | 5,0 | Hög avkastning på egen operativ kapitalbas; mätdefinition känslig |
| Balansräkning | 4,0 | Nettokassa men ökande garantier/engagemang |
| Kapitalallokering | 3,0 | Stor investeringsportfölj, återköp på hög värdering |
| Leveranskedjerisk | 2,5 | HBM, TSMC, Taiwan och leveransåtaganden |
| Kundkoncentration | 2,0 | Få stora direkta och indirekta ekonomiska köpare |
| Efterfrågans uthållighet | 3,0 | Mycket stark nu, långsiktig AI-ROIC inte bevisad |
| Värderingsattraktivitet | 2,5 | Omkring fair, liten säkerhetsmarginal |
| Förväntansrisk | 2,0 | Förutsätter långvarig ekonomisk skala |
| Riskjusterad avkastningspotential | 2,5 | Stark möjlighet men asymmetrisk nedsida i bear |
23. Slutlig investeringsbedömning
NVIDIA har en exceptionell vallgrav – men köparen kan inte förutsätta exceptionella marginaler för all framtid. Det finns starka, verifierbara skäl till ledningen: fullstackarkitektur, växande operativ systemkomplexitet, bred programvaruoptimering, global distribution och stora faktiska datacenterintäkter. Samtidigt är den nuvarande ekonomiska intjäningsnivån beroende av kundernas investeringsvilja, pris-/mixförhållanden och en kapitalcykel vars slutliga avkastning ännu inte är bevisad i hela ekosystemet.
Vår analys ger 179 USD i base-DCF, 76 USD i bear och 397 USD i bull. Det sannolikhetsvägda värdet runt 208 USD ligger nära referenskursen 204,64 USD. Även den positiva mittbanan kräver en massiv AI-systemmarknad till 2030-talet, och terminalvärdet står för 55 % av operativt basevärde. Företagets kvalitet och aktiens köpvärdhet är därför två olika frågor.
Det mest rationella inför nästa rapport är att söka bevis snarare än bekräftelse på en AI-berättelse. Vi behöver följa att (1) kunderna faktiskt får ekonomisk avkastning på sina utbyggnader, (2) NVIDIA kan behålla lönsam systemförsäljning trots att ASIC och AMD blir bättre, och (3) försäljningen omvandlas till kontanter utan att krediter, lager, garantier och kapacitetsåtaganden blir ett oproportionerligt drag på framtida ägarkassaflöde.
Beslut vid analysdatum: avvakta nytt köp. En kurs kring 150–160 USD eller lägre ger tydligare säkerhetsmarginal mot dagens baseantaganden, men erbjuder inget skydd mot ett mycket svagt bearutfall. Om nya offentliga data bekräftar en mer uthållig ekonomisk fördel än den vi modellerar ska värderingen uppdateras i stället för att mekaniskt hålla fast vid gamla prisnivåer.
Nästa faktakontroll
17 november 2026 avser NVIDIAs Q3 FY2027-rapport. Pröva utfallet mot bolagets senaste kvartalsguidning, 108 mdr USD i intäkter ±2 % och 74,0 % bruttomarginal ±0,5 procentenheter, och uppdatera R12, rullande NTM, kreditvillkor, lager, kundfordringar, leveransåtaganden och marginalernas underliggande mix. [S1–S3]
Metod och begränsningar
- Faktastopp 31 oktober 2026. Senaste verifierade NVIDIA-kvartal Q2 FY2027; inget utfall för Q3 FY2027 används.
- Egna modeller, inte konsensus. Bear/base/bull, WACC, terminaltillväxt, framtida vinst- och kassaflödesbanor samt scenario-vikter är analytiska antaganden.
- GAAP och justeringar. Rapporterad vinst och kassaflöde hålls åtskilda från värdeförändringar i strategiska aktier. SBC behandlas som ägarkostnad; dubbelräkning undviks.
- R12 ≠ NTM ≠ FY. R12 är historiskt rullande tolv månader; prognos-FY är brutna räkenskapsår. Ett eget NTM efter senaste rapport är inte samma sak som extern analytikerkonsensus.
- Siffror per aktie. Kurs 204,64 USD och 24,1 miljarder aktier är givna värderingsindata; per-aktieprognoser utgår förenklat från ungefär konstant utspätt antal. Ändrad utspädning förändrar värdet.
- Utdelning och valuta. Exitkurs-CAGR exkluderar utdelning och valutakurs; faktiskt utfall för svensk ägare påverkas av USD/SEK. Ingen valutaprognos ingår.
- Källornas olika definitioner. Hyperscalers redovisar CapEx, leasing och AI-hårdvara olika; summor är indikativa och inte orderprognoser. Benchmarks och produktpåståenden är inte universell verklig TCO.
- Modellrisk. Tioårs-DCF har stor terminalvärdesandel och bygger på kapitalåterinvesterings- och marginalantaganden som är särskilt osäkra efter 2030. Kassaflödesmodellen är en scenarioanalys, inte en fullständig prognostiserad balansräkning med exakt ROIC-historik.
- Användning. Artikeln är en fristående investeringsanalys och inte en garanti för utveckling eller personlig investeringsrådgivning.
Teknisk modellbilaga – årsvisa resultat- och kassaflödesbryggor
Tabellerna kompletterar scenariomatrisen ovan och är avsedda för granskning av antaganden. Det är hypotetiska utfall, inte konsensus, bokförda resultat eller bolagets guidning. Belopp anges i miljarder USD utom EPS, och prognoserna använder 18 % schablonskatt. CFO och bokföringsmässigt FCF är illustrativa scenarioresultat; FCFF ägar är kassaflödesmåttet i DCF-modellen efter ekonomisk hantering av aktiebaserad ersättning och modellens antagande om kapitalbehov.
Bear – finansiell brygga
Resultatmodell:
| FY | DC | Övrigt | Oms | GM | FoU | SG&A | EBIT | EBIT % | NI | EPS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2027 | 361 | 29 | 390 | 73 % | 27 | 7 | 250 | 64.2 % | 205 | 8,52 |
| 2028 | 389 | 31 | 420 | 69 % | 34 | 8 | 248 | 59.0 % | 203 | 8,43 |
| 2029 | 407 | 33 | 440 | 65 % | 39 | 10 | 238 | 54.0 % | 195 | 8,08 |
| 2030 | 411 | 34 | 445 | 62 % | 43 | 11 | 222 | 50.0 % | 182 | 7,57 |
| 2031 | 414 | 36 | 450 | 60 % | 45 | 11 | 214 | 47.5 % | 175 | 7,27 |
| 2032 | 427 | 38 | 465 | 58 % | 48 | 12 | 209 | 45.0 % | 172 | 7,12 |
Kassaflödesmodell:
| FY | D&A | ΔNWC | CapEx | SBC | CFO* | FCF bokf* | FCFF ägar | Ägar-FCF % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2027 | 5,1 | 43,5 | 11,7 | 8,6 | 175,4 | 163,7 | 155,2 | 39,8 % |
| 2028 | 6,3 | 7,5 | 14,7 | 8,9 | 210,9 | 196,2 | 187,3 | 44,6 % |
| 2029 | 7,0 | 5,0 | 16,7 | 9,0 | 205,8 | 189,1 | 180,2 | 40,9 % |
| 2030 | 7,6 | 1,2 | 17,8 | 8,7 | 197,5 | 179,7 | 171,0 | 38,4 % |
| 2031 | 8,1 | 1,2 | 18,9 | 8,5 | 190,6 | 171,7 | 163,2 | 36,3 % |
| 2032 | 8,8 | 3,8 | 20,5 | 8,4 | 185,0 | 164,6 | 156,2 | 33,6 % |
Base – finansiell brygga
Resultatmodell:
| FY | DC | Övrigt | Oms | GM | FoU | SG&A | EBIT | EBIT % | NI | EPS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2027 | 380 | 30 | 410 | 75 % | 27 | 7 | 273 | 66.7 % | 224 | 9,30 |
| 2028 | 461 | 34 | 495 | 74 % | 36 | 9 | 322 | 65.0 % | 264 | 10,95 |
| 2029 | 547 | 38 | 585 | 72 % | 47 | 12 | 363 | 62.0 % | 297 | 12,34 |
| 2030 | 628 | 42 | 670 | 70 % | 56 | 14 | 399 | 59.5 % | 327 | 13,56 |
| 2031 | 709 | 46 | 755 | 68 % | 66 | 17 | 430 | 57.0 % | 353 | 14,64 |
| 2032 | 785 | 50 | 835 | 66 % | 77 | 19 | 455 | 54.5 % | 373 | 15,48 |
Kassaflödesmodell:
| FY | D&A | ΔNWC | CapEx | SBC | CFO* | FCF bokf* | FCFF ägar | Ägar-FCF % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2027 | 5,3 | 34,9 | 11,1 | 9,0 | 203,7 | 192,6 | 183,6 | 44,8 % |
| 2028 | 6,9 | 15,3 | 14,4 | 10,5 | 266,0 | 251,6 | 241,1 | 48,7 % |
| 2029 | 9,4 | 16,2 | 18,1 | 11,9 | 302,5 | 284,4 | 272,4 | 46,6 % |
| 2030 | 11,4 | 15,3 | 22,1 | 13,1 | 336,1 | 314,0 | 300,9 | 44,9 % |
| 2031 | 13,6 | 15,3 | 26,4 | 14,2 | 365,4 | 338,9 | 324,8 | 43,0 % |
| 2032 | 15,9 | 14,4 | 30,1 | 15,0 | 389,7 | 359,6 | 344,6 | 41,3 % |
Bull – finansiell brygga
Resultatmodell:
| FY | DC | Övrigt | Oms | GM | FoU | SG&A | EBIT | EBIT % | NI | EPS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2027 | 400 | 30 | 430 | 75 % | 28 | 7 | 288 | 67.0 % | 236 | 9,80 |
| 2028 | 566 | 34 | 600 | 75 % | 40 | 10 | 400 | 66.7 % | 328 | 13,62 |
| 2029 | 742 | 38 | 780 | 74 % | 54 | 13 | 510 | 65.4 % | 418 | 17,36 |
| 2030 | 918 | 42 | 960 | 73 % | 68 | 17 | 616 | 64.2 % | 505 | 20,97 |
| 2031 | 1 084 | 46 | 1 130 | 72 % | 81 | 20 | 712 | 63.0 % | 584 | 24,22 |
| 2032 | 1 240 | 50 | 1 290 | 71 % | 98 | 25 | 793 | 61.5 % | 651 | 26,99 |
Kassaflödesmodell:
| FY | D&A | ΔNWC | CapEx | SBC | CFO* | FCF bokf* | FCFF ägar | Ägar-FCF % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2027 | 5,6 | 25,7 | 11,2 | 9,5 | 225,6 | 214,4 | 205,0 | 47,7 % |
| 2028 | 8,4 | 20,4 | 15,6 | 12,7 | 328,9 | 313,3 | 300,6 | 50,1 % |
| 2029 | 10,9 | 21,6 | 21,1 | 15,9 | 423,5 | 402,5 | 386,6 | 49,6 % |
| 2030 | 14,4 | 21,6 | 26,9 | 18,8 | 517,0 | 490,1 | 471,3 | 49,1 % |
| 2031 | 18,1 | 20,4 | 31,6 | 21,2 | 602,7 | 571,0 | 549,8 | 48,7 % |
| 2032 | 21,9 | 19,2 | 37,4 | 23,2 | 676,5 | 639,1 | 615,9 | 47,7 % |
Viktig avstämning: Den tabellerade modellens FCFF för FY2027 modelleras på helårsbas med rapporterat H1 som faktaunderlag. H1 FY2027 rapporterade 69,987 mdr USD i fritt kassaflöde, men DCF-tidpunkten i oktober ligger senare än balansdagen i juli; diskonteringsstubben är därför en approximation som inte får behandlas som kvartalsexakt. ROIC är inte numeriskt prognostiserat eftersom en fullständig pro forma-balansräkning saknas. Framtida nettokassa beror på strategiska aktieinvesteringar, återköp och finansieringsåtaganden och redovisas inte som om den vore exakt härledd.
Källor och primärdokument
Källnumren [S1]–[S27] hänvisar till nedanstående underlag. Primärkällorna har prioriterats. Där externa artiklar eller företagets egna tekniska prestandauppgifter används är de tydligt åtskilda från självständiga verifierade utfall.
[S1] NVIDIA, Q2 FY2027 financial results, publicerad 26 augusti 2026: https://investor.nvidia.com/news/press-release-details/2026/NVIDIA-Announces-Financial-Results-for-Second-Quarter-Fiscal-2027/
[S2] NVIDIA, Form 10-Q, quarter ended July 26, 2026 (SEC; särskilt noter om commitments, guarantees, revenue concentration, cash flows och China): https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1045810/000104581026000075/nvda-20260726.htm
[S3] NVIDIA, Q3 FY2027 conference-call date, 28 oktober 2026: https://investor.nvidia.com/news/press-release-details/2026/NVIDIA-Sets-Conference-Call-for-Third-Quarter-Financial-Results/default.aspx
[S4] Microsoft, FY2027 Q1 earnings conference call, 28 oktober 2026, särskilt CapEx/short-lived assets, Azure/FCF: https://www.microsoft.com/en-us/Investor/events/fy-2027/earnings-fy-2027-q1
[S5] Amazon, Q3 2026 results, 29 oktober 2026, AWS och 2026 CapEx: https://ir.aboutamazon.com/news-release/news-release-details/2026/Amazon-com-Announces-Third-Quarter-Results/
[S6] Alphabet, Q3 2026 earnings release och earnings call, 28 oktober 2026: https://www.publicnow.com/view/ED018F4AAE12FB3B1BD1E9649EA9BF381E69B00F ; https://stockanalysis.com/stocks/googl/transcripts/712854-q3-2026/
[S7] Meta, Q3 2026 results, 21 oktober 2026: https://investor.atmeta.com/investor-news/press-release-details/2026/Meta-Reports-Third-Quarter-2026-Results/
[S8] Oracle, Q1 FY2027 earnings, 10 september 2026: https://www.oracle.com/news/announcement/q1fy27-earnings-release-2026-09-10/
[S9] AMD och Anthropic, MI450/Helios strategic partnership, 22 juli 2026: https://newsroom.amd.com/news/amd-anthropic-strategic-partnership/
[S10] Google Cloud, TPU release notes (TPU7x GA 31 mars 2026): https://docs.cloud.google.com/tpu/docs/release-notes
[S11] Amazon, FY2025 Q4 results, Trainium2/3 och Rainier: https://ir.aboutamazon.com/news-release/news-release-details/2026/Amazon-com-Announces-Fourth-Quarter-Results/
[S12] Microsoft, Maia 200, 26 januari 2026: https://blogs.microsoft.com/blog/2026/01/26/maia-200-the-ai-accelerator-built-for-inference/
[S13] Meta, Expanding Meta’s custom silicon, mars 2026: https://about.fb.com/news/2026/03/expanding-metas-custom-silicon-to-power-our-ai-workloads/amp/
[S14] Broadcom/Meta, MTIA multi-generation partnership, 14 april 2026: https://www.broadcom.com/company/news/product-releases/64236
[S15] NVIDIA, Vera Rubin platform, 16 mars 2026: https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-vera-rubin-platform
[S16] NVIDIA, Form 10-K FY2026: https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1045810/000104581026000021/nvda-20260125.htm
[S17] AMD, ROCm – software and compatibility, läst 31 oktober 2026: https://www.amd.com/en/products/software/rocm.html
[S18] MLCommons, MLPerf Training v6.0 results, 16 juni 2026: https://mlcommons.org/2026/06/mlperf-training-v6-0-results/
[S19] Broadcom, Q3 FY2026 results and AI semiconductor revenue, 2 september 2026: https://investors.broadcom.com/news-releases/news-release-details/broadcom-inc-announces-third-quarter-fiscal-year-2026-financial
[S20] Amazon, Q3 2026 custom chips commentary, 31 oktober 2026: https://www.aboutamazon.com/news/company-news/amazon-custom-chips-demand-q3-2026-earnings
[S21] CoreWeave, Q2 2026 results, 11 augusti 2026: https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1769628/000176962826000362/coreweave2q26earningspress.htm
[S22] TSMC, Q3 2026 results, 15 oktober 2026: https://investor.tsmc.com/english/quarterly-results/2026/q3
[S23] SK hynix, Q3 2026 financial results, 28 oktober 2026: https://news.skhynix.com/en/q3-2026-business-results/
[S24] Micron, FY2026 Q4 results, 30 september 2026: https://investors.micron.com/financials/quarterly-results/default.aspx
[S25] IEA, Key Questions on Energy and AI (uppdaterad el- och kapacitetsprognos): https://www.iea.org/reports/key-questions-on-energy-and-ai/executive-summary
[S26] US BIS, Revised licensing policy for H200 and related chips, 13 januari 2026: https://media.bis.gov/news-updates
[S27] Reuters, Huawei Ascend plans and supply constraint, 17 september 2026: https://www.reuters.com/world/asia-pacific/chinas-huawei-launch-two-new-ai-chips-2027-2026-09-17/
Gatekeeper Research · Strategisk research och fundamental värdering · 31 oktober 2026. Framåtblickande beräkningar bygger på antaganden som kan ändras med ny information. Inga belopp i artikeln är automatiskt uppdaterade efter analysdatumet.
Analysen och dess antaganden avser 31 oktober 2026. PDF-versionen skapas från samma innehåll med GATEKEEPR:s gemensamma rapportlayout.