Gatekeeper Research · Amazon.com, Inc. (NASDAQ: AMZN) · 30 oktober 2026 · Strategi + fundamental analys + värdering
Snabbfakta (USD, miljarder om inget annat anges)
| Punkt | Värde | Kommentar |
|---|---|---|
| Referenskurs | 243,79 USD | Från uppdragsgivaren, inte ett verifierat börsavslut |
| Inskickat aktieantal | 10 597 729 352 | Förutsättning från uppdragsgivaren |
| Börsvärde enligt inskickat antal | 2 583,62 md USD | 243,79 × 10,597729352 md |
| Senaste redovisade Q3-antalet | 10,811 md | Amazon, per 30 september; cirka 2,0 % högre |
| Börsvärde med Q3-antalet | 2 635,61 md USD | Vårt huvudvärde för prisjämförelser |
| Aktier inklusive utestående aktiebaserade tilldelningar | cirka 11,034 md | Ej samma sak som redovisade utspädda snittaktier |
| R12 omsättning | 797,46 md | Q4 2025–Q3 2026 |
| R12 EBIT | 104,37 md | 13,1 % marginal |
| R12 operativt kassaflöde | 168,30 md | 21,1 % av omsättningen |
| R12 kontanta nettoinvesteringar | 210,66 md | 26,4 % av omsättningen |
| R12 fritt kassaflöde | −42,36 md | CFO minus Cash CapEx netto |
| Base fair value (DCF) | 221,8 USD | WACC 8,75 %, terminal tillväxt 2,5 % |
| Bear / Bull (DCF) | 64,6 / 441,7 USD | Hela utfallsspridningen, ej riktkurser |
| Sannolikhetsvägt fair value | 237,5 USD | Modellvikter 25 / 50 / 25 %, subjektiva |
Läsguide: [R] = rapporterad fakta; [L] = företagsledningens uttalande/prognos; [E] = extern uppskattning; [M] = Gatekeepers egen modell eller bedömning. Ingen av våra prognoser är Amazons guidning eller analytikerkonsensus. Belopp i md USD (miljarder dollar). Källnummer [1]–[25] återfinns längst ned.
Det starkaste argumentet för Amazon är AWS. Q3 2026 växte AWS 39,3 % och nådde 46 md USD i kvartalsomsättning, medan dess rörelsemarginal var 38,7 %. Retail har samtidigt skiftat från närmast olönsam distributionsapparat till en betydligt lönsammare plattform, driven av bättre logistik, tredjepartstjänster, Prime och annonsering. [R][1]
Det starkaste motargumentet är inte att AI är en bubbla eller att AWS saknar efterfrågan. Det är att den ekonomiska avkastningen på nästa 200–300 miljarder USD om året i kapitalinvesteringar ännu är oklar. AWS kan växa 30–40 % och trots det underprestera investerares avkastningskrav om priser pressas, chip byts ut snabbare, kundkoncentration ökar eller investeringarna måste förnyas i högre takt än väntat.
Resultatet kan också feltolkas: R12 nettovinst var 134,8 md USD, men innehåller enorma icke-operativa värderingseffekter från finansiella innehav. Att behandla detta som löpande vinst och sätta ett historiskt P/E-tal på den är ett redovisningsfel i ekonomisk mening. Den löpande intjäningen måste härledas från EBIT, relevant skatt och finansnetto. [R][1][12]
Fem beslutsrelevanta insikter:
1. AWS operativt: ledande skala, verklig tillväxt och 37,8 % R12-rörelsemarginal. AWS ekonomiskt: segmentets kassaflödesprofil och nytt AI-kapitals inkrementella avkastning kan inte observeras fullt ut offentligt.
2. AI-chip: Trainium kan ge Amazon lägre enhetskostnad och leveranskontroll, men inköpsrabatt är inte automatiskt nettovärde när mjukvara, utnyttjandegrad och ersättningscykel inkluderas.
3. Retail/Advertising: stark marginaloption finns, men annonsernas resultat är redan inbakat i de geografiska segmenten och får inte räknas en gång till.
4. Balansräkning: Q3 visar 173,1 md USD långfristig skuld, mot 65,6 md vid årsskiftet 2025, och 114,2 md i kassa + noterade likvida värdepapper. Den stora skuldförändringen sammanfaller med AI- och strategiska investeringar; finansieringsrisken har därför ökat från en låg nivå.
5. Värderingen: 243,79 USD innebär cirka 25,8× ofiltrerat EV/R12 EBIT, omkring 24,4× efter ett antaget separat värde på 150 md USD för onoterade AI-tillgångar, och omkring 34× ett illustrativt normaliserat EPS. FCF-yield på rapporterad R12 är negativ. [R/M][1]
Två års verifierat höga marginaler i AWS samtidigt som CapEx/CFO återgår under 90–100 % och investeringarna genererar stigande fritt kassaflöde. I basscenariot kommer en första tydlig vändning först 2029–2030. Aktiekursen kan stiga före detta, men utan bevisen bär ägaren större prognosrisk.
Om AWS växer långsammare än konkurrenternas molnverksamheter under längre tid, om förhandsbokad AI-kapacitet behöver omförhandlas, eller om den höga investeringsnivån inte normaliseras trots att AI-intäkterna vuxit. Då kan Amazon vara operativt framgångsrikt utan att skapa tillfredsställande avkastning på nytt kapital.
Basen är rapportmaterialet i det uppladdade Amazon-arkivet: årsredovisningar 2022–2025, kvartalsrapporter 2025–Q2 2026 och resultatpresentationer. För historiken före 2022 används SEC:s äldre 10-K. Q3 2026 offentliggjordes 29 oktober efter att ZIP-arkivet färdigställts; därför används det officiella Q3-resultatmeddelandet/8-K som senaste finansiella datakälla. Uppgifter som endast finns i fullständig 10-Q, t.ex. vissa detaljerade investeringsnoter, baseras på Q2 2026 och kan ha ändrats i Q3. Ingen separat Q3 10-Q har antagits ingå i det inskickade materialet.
Värderingarna är egna antagandebaserade modeller, inte konsensus eller löften om avkastning. Känslighetsanalyser är avgörande eftersom terminalvärdet står för den största delen av DCF-värdet. Beräkningar är gjorda i USD, utan antagen USD/SEK-växelkurs.
| Period | Koncernomsättning | AWS-omsättning | AWS rörelseresultat | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| FY2015 | 107,0 | 7,9 | 1,9 | AWS rapporteras separat; historiska segmentprinciper skiljer sig delvis |
| FY2020 | 386,1 | 45,4 | 13,5 | Pandemin accelererar e-handel och moln |
| FY2022 | 514,0 | 80,1 | 22,8 | Retail pressas av kapacitets- och kostnadschock |
| FY2023 | 574,8 | 90,8 | 24,6 | Marginalåterhämtning i Retail |
| FY2024 | 638,0 | 107,6 | 39,8 | AWS och Retail förbättras |
| FY2025 | 716,9 | 128,7 | 45,6 | AWS marginal 35,4 % |
| R12 Q3 2026 | 797,5 | 161,4 | 61,0 | AWS marginal 37,8 % |
[R] Källa: Amazons 2015-, 2022- och 2025-10-K samt Q3 2026. Belopp md USD. 2015 års segmentresultat exkluderade vissa ej allokerade kostnader; jämför inte rakt av med moderna segmentmarginaler. [1][3][4][17]
| Rapporterat segment | Q3 2026 omsättning | Q3 2026 EBIT | EBIT-marginal | Ekonomiskt innehåll |
|---|---|---|---|---|
| North America | 112,852 | 8,723 | 7,7 % | 1P, 3P, annonser, abonnemang, fysiska butiker i regionen |
| International | 43,108 | 1,580 | 3,7 % | Motsvarande handels- och konsumenttjänster utanför Nordamerika |
| AWS | 45,984 | 17,773 | 38,7 % | Molninfrastruktur, databaser, plattformstjänster, AI |
| Koncernen | 201,944 | 28,076 | 13,9 % | Summa, md USD |
[R] Källa [1].
| Intäktskategori | FY2025 | Q3 2026 | Ekonomisk tolkning |
|---|---|---|---|
| Online stores | 269,287 | 68,470 | Varor som Amazon säljer som huvudman; låg bruttoekonomisk marginal jämfört med mjukvara |
| Physical stores | 22,561 | 5,710 | Fysisk handel, främst dagligvaror |
| Third-party seller services | 172,162 | 46,492 | Provisioner, FBA, frakt m.m.; inte GMV |
| Advertising services | 68,635 | 19,637 | Sponsrade placeringar, display, video; separat vinst okänd |
| Subscription services | 49,619 | 14,006 | Prime plus andra abonnemang; inte enbart Prime |
| AWS | 128,725 | 45,984 | Eget rapporterat segment |
| Other | 5,935 | 1,645 | Övriga tjänster |
| Totalt | 716,924 | 201,944 | Belopp md USD |
Källor: [1][3]. [A] 2025 stod 3P-säljartjänster + Advertising + Subscription för 40,5 % av koncernintäkterna – men dessa kategorier är integrerade med Retail och ska inte bokas som tre separata värderingssegment utan kostnadsallokering.
Retail-trafik → fler 3P-säljare → bredare utbud → bättre Prime-nytta → fler köp → starkare annonsintention → mer kapital till pris, logistik och AI. På parallell nivå förstärker AWS data och baslast → AI-inferens nära affärssystem → ytterligare konsumtion av compute, lagring och databaser → fler utvecklartjänster. De två nätverken delar teknik, kapital och vissa modeller men bör analyseras med olika lönsamhetsmått. Reklam skapar normalt liten extra fysisk varu-/fraktkostnad. FBA kräver däremot arbetskraft, yta och transport, och AWS kräver mycket kapital för att leverera varje ny kapacitetsenhet. [3][2]
[E] Synergy uppskattar att molninfrastrukturmarknaden nådde ca 168 md USD i kvartalsomsättning Q3 2026 (+55 % å/å). AWS hade 26 %, Azure/Microsoft 19 % och Google 16 %. Synergys kategori inkluderar IaaS/PaaS och hosted private cloud; den är inte direkt jämförbar med företagens egna redovisade segment. [5]
[R] AWS +39,3 % i Q3 är starkt och ett brott med den långsammare fasen 2023–2025. Men samtidigt rapporterade Microsoft Azure +48 % i kvartalet till september 2026; Google Cloud rapporterade +103 % till 30,7 md USD, där försäljning av TPU-system var en betydande bidragsgivare; Oracle redovisade IaaS +121 % till 7,4 md USD för kvartalet till augusti 2026. Tillväxttalen har olika produktmix, redovisningsperiod och bas, men de visar entydigt hög konkurrensintensitet. [6][10][11]
| Dimension | AWS | Microsoft Azure | Google Cloud | Oracle OCI |
|---|---|---|---|---|
| Primär fördel | Djup IaaS/PaaS, operativ mognad, bred ekosystembas | M365/Entra/GitHub, företagsdistribution, hybrid och AI-appar | Data/analys, TPU, AI-modeller, nätverk | Databaser och aggressiv AI-infrastruktur |
| AI-position | Trainium, GPU, Bedrock, AgentCore, bred modellmarknad | Egna acceleratorer, Nvidia, Azure AI och Copilot-distribution | TPU + Gemini/Vertex + modell- och systemsatsning | GPU-kluster och stora modellkunder |
| Egna chip | Graviton, Trainium, Inferentia | Maia/Cobalt, utveckling pågår | TPU och Axion | Lägre vertikal chipkontroll |
| Bästa kundförankring | Stora digitala arbetslaster, kärninfrastruktur, utvecklare | Befintlig företagsmjukvara och identitet | Datatunga, AI-first och multicloud-kunder | Oracle-installationer, databaser, stora AI-projekt |
| Största strategiska risk | Förlorad tillväxtandel, kapitalbindning, chip/Neuron-ekosystem | AI-capex, inlåsning, bundna modellsamarbeten | Monetisering och marginal på utrullad TPU-kapacitet | Kundkoncentration, kapitalfinansiering, ekonomisk motståndskraft |
| Viktig observation | Störst marknadsandel, hög rapporterad AWS-marginal | Azure +48 % Q3 kalendertid | Cloud +103 %, delvis TPU-systemförsäljning | IaaS +121 % under annat kvartal |
[A] Matrisen är strategisk, inte en teknisk benchmark med enhetspriser. Andelar och tillväxt kräver identiska definitionsmängder för en exakt jämförelse. [5][6][10][11]
Stark: etablerade databaser och dataflyttar, identitet/säkerhet, styrning, certifiering, disaster recovery, flera tjänster som samverkar, omfattande utvecklarkompetens. Dessa skapar process- och migrationskostnader utöver själva VM-priset. Beslut om nytt AI-inferenslager fattas ofta nära data och befintlig applikationsdrift; det gynnar installerade plattformar. [2][3]
Medel: standardiserad datalagring, compute för generiska arbetslaster och vissa AI-API:er. Kunder kan optimera över flera moln när ekonomin rättfärdigar migrationsarbetet. Rabatter för stora åtaganden undergräver listpris som prissättningsindikator.
Svagare: uthyrning av utbytbar GPU-kapacitet till storkunder med egna ingenjörsteam. Där kan kunden förhandla hårt och flytta träning mellan leverantörer; el, nätverk och acceleratortillgång blir viktigare än tjänstebredd. Neoclouds konkurrerar framför allt här. AWS:s starkaste försvar är att skapa plattformsekonomi ovanpå rå beräkning.
Nej. AWS Q3-EBIT-marginal 38,7 % är ett rapporterat faktum. Men den visar inte lönsamheten på de senast beställda AI-klustren. Nya investeringar kan ligga i byggfas utan fulla avskrivningar eller intäkter. De kan också innehålla betydande kundförskott, rabatter och fleråriga kontrakt vars marginal ändras efter teknikgenerationsskiften. Säkerhets-/plattformstjänster ger annorlunda avkastning än en stor, rabatterad datacenterreservation. Analysen behöver därför följa inkrementellt EBIT, avskrivningar och kassaflöde relativt faktiskt investerat kapital, gärna per investeringskohort.
| Lager | Amazon-roll | Intäktsmöjlighet | Kostnads-/riskprofil | Bedömning |
|---|---|---|---|---|
| Energi, mark, datacenter | Äger/hyr och bygger | Nödvändig kapacitet, indirekt | Mycket hög capex; el, tillstånd, restvärde | Strategisk nödvändighet, inte egen högmarginaltes |
| GPU-kapacitet | Nvidia-baserade instanser och kluster | Träning och inferens | Hög inköpskostnad, kort teknikcykel | Stark efterfrågan men prispressrisk |
| Egna acceleratorer | Trainium/Inferentia | Lägre kostnad per uppgift och externt molnpris | Chiputveckling, yield, minne, verktyg | Stor möjlig kostnadsfördel |
| CPU och klassisk cloud | Graviton, EC2, nätverk | Kärnarbetslaster, orchestration | Mognare men konkurrensutsatt | Hållbar bas med stor installerad kundmassa |
| Databaser, säkerhet, data | RDS/Aurora/S3 m.m. | Fler tjänster per kund | Byteskostnader och data gravity | Mycket stark uthållig moat |
| Modell- och agentplattform | Bedrock, AgentCore, Strands | API, styrning, integration och inferens | Modellsubstitution, fallande pris/token | Lovande, men separata marginaler okända |
| Applikationsnivå | Amazon Quick, Kiro, Alexa och kundappar | SaaS-liknande tjänster och effektivitet | Konkurrenter med stark distributionsbas | Möjlighet, ej bevisat dominerande läge |
[L] Amazon uppger att Bedrocks tokenvolym ökade nästan 17x å/å Q3 2026 och att Fortune 500-kunders konsumtion på Bedrock steg nästan sju gånger. Detta bevisar ökat nyttjande men inte kundretention, vinst eller priskraft. [1]
Motsägelsen i AI-ekonomin: Lägre inferenskostnad driver konsumtion och nya användningsfall (positivt för AWS), men minskar priset på varje enskild uppgift och kan skapa överkapacitet i äldre hårdvara (negativt för kapitalägaren). Efterfrågans priselasticitet måste vara tillräckligt hög för att volymökningen ska kompensera prisfall och kapitalförslitning.
[R – avtal offentliggjort av partnern] Den 20 april 2026 uppgav Anthropic ett avtal om mer än 100 md USD AWS-teknik under tio år, kopplat till upp till 5 GW ny beräkningskapacitet och Trainium-generationer. Anthropic anger att AWS är primär partner för centrala tränings- och molnarbetslaster men samtidigt att Claude är tillgängligt på AWS, Google Cloud och Azure. Amazon tillförde enligt samma meddelande 5 md USD till Anthropic och reserverade möjlighet att investera ytterligare upp till 20 md USD; dessa belopp byggde på tidigare 8 md USD investeringar. Villkoren innebär inte att alla framtida investeringsbelopp är utbetalda. [8]
[R – offentliggjorda avtalsvillkor] Den 27 februari 2026 meddelade Amazon och OpenAI att AWS-avtalet utökades med 100 md USD över åtta år efter det tidigare publicerade 38 md USD-avtalet. Avtalet omfattar bland annat omkring 2 GW Trainium-kapacitet. Amazon meddelade en planerad ägarinvestering om 50 md USD, med en initial del på 15 md USD och 35 md USD beroende av villkor. OpenAI Frontier skulle distribueras exklusivt genom AWS bland tredjepartsmoln; det är inte samma sak som exklusivitet för all OpenAI-träning eller alla AI-modeller. [9]
1. Ägarinvestering i ett AI-labb: kassautflöde/finansiell tillgång, inte försäljningsintäkt från molntjänst.
2. Avtalad kapacitet/RPO: framtida åtagande med motpartsrisk och en viss leveransprofil, inte realiserat kassaflöde.
3. Faktisk AWS-konsumtion och fakturering: kan vara verklig omsättning även när kunden finansierats av strategiska investerare; men beroendet av finansieringsmarknaden kvarstår.
4. Ekonomisk vinst för Amazon: konsumtion minus energi, chipavskrivningar, ränta, nätverk, kylning, drift och framtida ersättningsinvesteringar.
[A] Kontraktets ekonomiska kvalitet avgörs av vem som i slutändan betalar för AI-slutanvändningen. Om slutkundernas AI-budgetar skapar stark självfinansiering stärks tesen. Om modellen blir beroende av ständigt nytt riskkapital och omförhandlingar finns en cirkulär finansieringsrisk. Den risken bevisar inte att intäkterna är falska – den innebär att intäkt och hållbar efterfrågan inte är samma sak.
[A] Koncentration och tre stressfall: (i) Om labben blir lönsamma och behåller kunderna gynnas AWS; (ii) om labben tvingas minska investeringar kan efterfrågan på reserverad kapacitet falla och kredit-/omförhandlingsrisk öka; (iii) om modellkostnader faller snabbare än volymerna ökar, kan kunden vilja förhandla ner priset för kvarvarande GPU/Trainium-kapacitet. Den andra och tredje risken är särskilt farliga när Amazon äger stora, generationskänsliga tillgångar.
Insynsbrist: Publicerade kontraktsvärden avslöjar inte detaljerad kundkreditvärdighet, take-or-pay-nivå, faktisk efterfrågan per år, kontraktets bruttomarginal, eventuell indirekt finansiering eller fullständiga uppsägningsvillkor. Inga siffror på de punkterna antas här.
Trainium: accelerator för modellträning och allt mer inferens; ger Amazon möjlighet att optimera chip, nätverk, programvara och datacenter tillsammans. Anthropic och OpenAI har åtagit sig betydande Trainium-kapacitet. Inferentia: specialiserad inferensfamilj, strategiskt betydelsefull även om Trainium tydligare dominerar nyhetsflödet. Graviton: Arm-baserad server-CPU som sänker kostnaden för vanlig compute och många AI-kringprocesser, även när modellen körs på GPU/Trainium. [7][8][9]
[L] I Q2 2026 uppgav Amazon att Graviton ger upp till omkring 30–40 % bättre pris/prestanda än jämförbara instanser och att Graviton5 ökar beräkningsprestanda upp till 25 % relativt Graviton4. Dessa är leverantörsuppgifter och arbetslastberoende; behandla dem inte som ett universellt verifierat kostnadsgap. AWS uppgav samtidigt att chipverksamheten översteg 25 md USD annualiserad intäktstakt, men definitionen överlappar AWS-tjänster och ska inte adderas till AWS omsättning. [7]
Tekniska flaskhalsar: CUDA och Nvidias mjukvaruekosystem; portabilitet via PyTorch/Neuron; modellkompatibilitet och kernels; höghastighetsnätverk; HBM/minnesförsörjning; utvecklingscykler; thermal design och el; kundernas krav på deterministisk latens. Att AWS lanserar lättare PyTorch-körning på Trainium är positivt, men adoption måste följas i verkliga externa, återkommande arbetslaster. [1][7]
[A] Rangordning av chipeffekter: (1) lägre kostnad per nyttjad beräkning; (2) säker tillgång och bättre systemoptimering; (3) möjlighet att dela kostnadsbesparing med kund och ändå förbättra marginal; (4) intäkter via fler molntjänster. Det är inte samma sak som att Amazon licensierar chip externt och får en separat halvledarvinst. Jämförelser med Googles TPU är centrala; Microsoft utvecklar också egen infrastruktur, men ingen aktör bör tillskrivas bestående tekniskt övertag utan jämförbara benchmarkdata.
[R] Under Q3 2026 växte Amazons globalt betalda enheter 12 % och 61 % av enheterna kom från tredjepartssäljare. Det var 62 % i Q3 2025 – andelen verkar ha stabiliserats och är ingen automatisk årlig uppgång. Seller services omsatte 46,492 md USD Q3, medan Online stores omsatte 68,470 md USD. Dessa två tal är inte två jämförbara GMV-serier. [1]
1P: Amazon köper och äger lagret, tar prisrisk och bokför hela varuomsättningen. Fördel: kontroll över leverans, sortiment och pris. Nackdel: lagerbindning, retur/markdown och kapitalbehov.
3P: Säljaren bär en stor del av varu- och lagerrisken; Amazon tjänar på provisioner, fulfillment, frakt och reklam. Men 3P är inte kostnadsfritt: lagerbyggnader, plockning, transport och support kvarstår. Ett högt serviceintäktsbelopp får därför inte likställas med en hög mjukvarumarginal. [3]
- Walmart: fysisk butiksnärvaro, dagligvaror, omnichannel, snabb lokallogistik. Stark konkurrent på frekventa inköp.
- Shopify/handlares egna butiker: kontroll över kundrelation, varumärkesdata och kanalval; mindre beroende av Amazons avgifter.
- Alibaba och PDD/Temu: press på pris och direktförsörjning, men varierande logistikkvalitet/regulatorisk exponering. Shein konkurrerar inom snabb mode och leverantörsnätverk.
- TikTok/social commerce och AI-agenter: kontrollen över produktupptäckt kan ske innan konsumenten öppnar Amazon.
[E] eMarketer bedömer att Amazon och Walmart tar en stor del av USA:s kommande e-handelstillväxt. Det stöder Amazons skala men ingen permanent dominans i alla produktkategorier. [14]
[A] Fem motorer samverkar: ökad täthet i lokala leveransrutter; mer återkommande köp av dagligvaror och vardagsprodukter; högre plock-/packproduktivitet; reklamintäkt per order; förenkling av retur- och kundserviceprocesser. Bruttoeffekterna måste justeras för kapitalutgifter, serviceinvesteringar, lägre priser och löneutveckling. Ett högre segment-EBIT kan även bero på mer annonsering eller ändrad marknadsmix – inte nödvändigtvis på billigare leveranser.
[R/L] Amazon uppgav Q3 att Alexa for Shopping använts av över 400 miljoner kunder på tolv månader. Det är en uppgift om användning, inte betalda kunder eller inkrementell försäljning. Samtidigt har Shopify och Google annonserat en öppen standard, Universal Commerce Protocol, för AI-förmedlad handel. Detta skapar en tänkbar framtid där produktbeslutet och köpstarten sker utanför Amazons gränssnitt. [1][15]
[A] Riskmekanism: Fristående agent jämför varor → färre sponsrade sökplaceringar i Amazon → potentiellt lägre ad revenue/order → säljare lockas till öppna checkout-flöden. [A] Motkraft: Amazon har köpdata, konton, betalningsmetoder, returer, lagerstatus, leveranslöften och Prime, vilket gör plattformen svår att ersätta när köpet faktiskt ska genomföras. Den mest sannolika tidiga effekten är omfördelning av trafik och annonsbudget, inte omedelbar kollaps för Marketplace.
[R] Amazon rapporterade 68,635 md USD annonsintäkter 2025 och 19,637 md USD Q3 2026, +11 % nominellt och +12 % justerat för valuta. Q2 2026 var +26 % valutajusterat. Ledningen hänförde Q3-avmattningen delvis till att Prime Day flyttat till Q2, NBA-reklamens kvartalsmix och en tuff jämförelse med Q3 2025; bolaget förväntade sig återväxt i höga tonårstal Q4. Detta är ledningens förklaring, inte oberoende bevis för att underliggande ad pricing är intakt. [1][2]
Konsumenten är nära köpbeslut, sökorden kan indikera transaktionsintention, annonsören kan mäta köp och avkastning, och annonserna distribueras över trafik Amazon redan äger. Extra annonsvisningar kräver normalt inte extra lager eller lastbilar. [A] Den inkrementella marginalen kan därmed vara högre än för varuhandel och fulfillment, men nettoeffekten reduceras av annonsförsäljning, mätsystem, innehåll, Prime Video-rättigheter, kannibalisering och eventuell försämrad köpupplevelse.
Kritisk gräns: Vid alltför hög annonstäthet får kunder sämre organiska träffar, säljare betalar mer för samma försäljning och plattformens förtroende eroderar. Amazons annonsauktioner är dessutom föremål för ett konkret nytt regulatoriskt angrepp från FTC/delstater 2026. Det kan påverka framtida take rate, auktionstransparens och marginal; anklagelserna är inte rättsligt avgjorda. [13]
Prime: En kombination av leveransabonnemang, media och ekosystemfördelar. Prime gör frekventa köp rationella och skapar vana. Amazon rapporterar däremot Subscription services som blandning av Prime och andra digitala abonnemang: 49,619 md USD 2025. Det går inte att härleda Prime ARPU, churn eller Prime-rörelsemarginal direkt ur kategorin. [3]
[L] Amazon uppger mer än en miljon robotar i fulfillmentnätverket, med exempel som Sequoia, Titan, Hercules, Vulcan och Proteus. Q3-ledningen betonade robotarmar och produktivitet. Robotantal är dock ett insatsmått, inte en bekräftelse på lägre kostnad per levererad enhet. [2][16]
| Potentiell förändring | Positivt utfall | Kostnad som måste räknas med | Uppföljning |
|---|---|---|---|
| Robotplockning | Fler orderrader per arbetstimme | Utrustning, underhåll, systemsäkerhet | Kostnad per betald enhet, netto efter avskrivningar |
| Lokal ruttoptimering | Fler paket per stopp | Fler små nav, lokalkostnad | Shipping cost/order, on-time |
| Lagerprognoser | Färre lagerbrister och returer | IT-kostnad, lagerfel | Lageromsättning, return rate |
| AI-kundservice | Färre manuella kontakter | Modell-/inferenskostnad | Cost-to-serve per order, CSAT |
| Snabb leverans | Ökad frekvens och retention | Dyrare sista milen | Incremental gross profit per kund |
[R] Rapporterad fraktkostnad globalt ökade från 25,384 md USD Q3 2025 till 28,295 md USD Q3 2026 (+11 %) medan betalda enheter ökade 12 %. [A] Den ungefärliga kvoten fraktkostnad per rapporterad betald enhet ser därför stabil till svagt förbättrad ut, men enheten inkluderar olika varuslag och rutter; detta är inte ett fullständigt enhetskostnadsmått. [1]
| Område | Möjlig uppsida | Ekonomiskt hinder | Bedömning 2026 |
|---|---|---|---|
| Grocery/Whole Foods | Fler köp, ökad orderfrekvens | Tunna marginaler, svår kylkedja | Relevant komplement, inte separat högmarginalmotor |
| Amazon Pharmacy | Återkommande transaktioner och Prime-koppling | Reglering, vårdlogistik | Potential, begränsad separat finansiell transparens |
| Prime Video/MGM | Abonnemangslojalitet och videoannonser | Sport-/innehållsrättigheter | Strategisk distributionsresurs |
| Amazon Leo | Konnektivitet/enterprise | Satelliter, uppskjutning, kapitalcykel | Kapitalintensiv option; kräver egen avkastningskontroll |
| Zoox | Autonoma transporter | Teknisk, regulatorisk och kostnadsmässig risk | Hög risk; värdera inte som etablerad intjäningskälla |
| Alexa/AI-konsumenttjänster | Stark kundgränssnittskontroll | Monetisering och inferenskostnad | Möjlig försvarsmekanism för Retail |
[R/L] Amazon meddelade i Q3 kommersiella/tekniska milstolpar inom Leo, Zoox och Pharmacy men offentliggjorde inte separata stabila rörelsemarginaler för dem. Därför ska dessa inte tillskrivas spekulativa vinstbidrag i bascaset. [1]
| R12 till Q3 | 2025 | 2026 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Operativt kassaflöde | 130,691 | 168,300 | +29 % |
| Köp av materiella tillgångar netto enligt FCF-definition | 115,903 | 210,657 | +82 % |
| Fritt kassaflöde, företagets definition | +14,788 | −42,357 | −57,145 |
| Rörelseresultat R12 | 76,201 | 104,366 | +37 % |
Belopp md USD; [1]. Avgränsning: Det angivna FCF-måttet drar av nettoköp av property & equipment från operativt kassaflöde och är inte nödvändigtvis det mest konservativa måttet efter samtliga finansierings- och leasingåtaganden. Följ även kassaflöden för finansiella leasingkontrakt, finansieringskostnader och förvärv/investeringar i AI-bolag.
Anta, enbart som [A] förenklad sensitivitet, att ett nytt datacenterprogram binder 100 md USD i ekonomiskt kapital. Om ägaren kräver 10 % årlig avkastning efter 25 % skatt behövs minst 10 md USD i årlig NOPAT, motsvarande cirka 13,3 md USD EBIT. Vid 25 % uthållig inkrementell EBIT-marginal krävs drygt 53 md USD i årliga intäkter från den nya kapitalbasen. Vid 35 % marginal krävs cirka 38 md USD. Beräkningen är illustrativ: verklig ROI påverkas av ramp-up, arbetskapital, restvärde, kapitaliserad ränta, skuld, skatteeffekter, utbytescykler och kontraktspriser.
Beviskrav framöver:
- För nya investeringskohorter: kontrakterad kapacitet → driftsatt kapacitet → använd kapacitet → omsättning → cash operating profit → EBIT efter avskrivningar → NOPAT → faktiskt kontant capex och ROIC.
- Var särskilt vaksam om AWS-marginalen är stark under ett år då stora tillgångar ännu inte kommit i drift eller behöver avskrivas.
- Använd inte enbart RPO/backlog eller GPU-installationer som ROI-bevis. Ledningens Q3-uppgift om 578 md USD backlog är viktig för efterfrågevisibilitet, men saknar öppna data om kontraktens kapitalkostnad och enskilda kunders marginaler. [2]
[A] På sikt ja, men det är inte huvudscenariot för 2027. Standardiserade mognare cloudtjänster och effektivare chip kan sänka capex per beräkningsenhet. Samtidigt skapar massiv ny efterfrågan, större modeller, kortare acceleratorcykler, elnät och redundans behov av nyinvesteringar. Mer ekonomiskt meningsfulla mått än capex/omsättning ett enskilt kvartal är flera års inkrementellt fritt kassaflöde / flera års incremental capital employed och ersättningskapital per nyttjad kapacitetsenhet.
[R] Amazons Q3-balansräkning rapporterar cirka 173,1 md USD långfristig skuld mot 65,6 md USD vid årsskiftet 2025. Kassa plus kortfristiga marknadsnoterade värdepapper uppgick till cirka 114,2 md USD per 30 september 2026, men detta är inte ett fullständigt mått på nettoskuld eftersom kortfristiga lån, leasing och finansiella åtaganden också måste beaktas. Mycket stora strategiska AI-ägarinvesteringar påverkar dessutom balansräkningen och redovisade finansiella vinster. [1][12]
[A] Tillsammans med negativt fritt kassaflöde ökar detta betydelsen av skuld- och kapitalallokering. Starka kontrakt och operativ lönsamhet kan motivera investeringar; de upphäver inte känsligheten för räntor, motpartskredit och den tid det tar innan ett AI-kluster betalar tillbaka sitt kapital.
Reglering: FTC driver sedan 2023 ett separat konkurrensmål avseende Amazons marknadsplats (påståenden om konkurrensbegränsande beteende). I augusti 2026 lämnades en ny FTC/delstatsstämning med påståenden om dolda påslag i annonsauktioner. Prime-processen ledde till en förlikning om totalt 2,5 md USD 2025. Dessa saker ska hållas isär: påståenden, pågående processer och faktisk förlikning är olika bevisnivåer. [13][18][19]
EU: Amazon Store är klassad som mycket stor onlineplattform (VLOP) under DSA. Transparens, riskhantering, datadelning, säljarskydd och möjliga sanktioner kan påverka affärsmodellen. Det innebär inte automatiskt att Amazon har brutit mot reglerna. [20]
Makro: handelsvolymer påverkas av realinkomster, tullar och varupriser; annonser av avkastningen på annonsörernas utgifter; cloud av IT-budgetar, migration och AI-investeringar. Hög energiförbrukning och osäker komponenttillgång (framför allt avancerat minne och nätverk) är både flaskhalsar och kostnadsrisker. [1][3]
Särskild systemrisk: Om många hyperscalers bygger för samma få modellkunders prognoser kan sektorn samtidigt få höga intäkter på reserverad kapacitet och senare hög överkapacitet när en kunds finansiering, teknikval eller modellkostnad ändras. Sådan systemrisk är inte kvantifierad av publicerade branschkontrakt.
| Affär | AI-möjlighet | Monetisering / besparing | Tidsram | Kapitalrisk | Konfidens |
|---|---|---|---|---|---|
| AWS AI-infrastruktur | Träning, inferens, kapacitet | Extern cloud-konsumtion | Nu–2035 | Mycket hög | Hög efterfrågan, medel nettoekonomi |
| AWS egna chip | Lägre kostnad per beräkning | Kostnads- och marginalfördel | 2026–2035 | Hög | Medel |
| Bedrock/AgentCore | Företags-AI och orkestrering | API, förbrukning, tjänstepremium | Nu–2032 | Medel | Medel–hög |
| AWS core/cloud | AI-driver traditionell compute | Compute, lagring, databaser | Nu–2035 | Hög | Hög |
| Advertising | Kampanjoptimering och kreativa flöden | Högre ROAS/monetisering | Nu–2030 | Låg–medel | Medel |
| Marketplace | AI-säljverktyg och kundsök | Fler affärer, potentiell take rate | Nu–2030 | Låg–medel | Medel |
| Logistik | Robotik och prognoser | Lägre kostnad/order | 2026–2035 | Medel–hög | Medel |
| Prime/Alexa | Personlig shopping och retention | Frekvens, färre externa läckage | 2026–2035 | Medel | Medel |
| Pharmacy/Grocery | Replenishment och planering | Frekvens, minskat svinn | 2027–2035 | Hög | Låg–medel |
| Leo/Zoox | Styrning/automation | Nya tjänster | Efter 2027 | Mycket hög | Låg |
[A] Kartan visar möjligheter, inte additiva resultatprognoser. Exempelvis ingår AI-chipintäkter i AWS och effekten av annonsering i Retail-segmentens resultat.
| Rank | Värdedrivare | Hur värdet uppstår | Kritisk verifiering |
|---|---|---|---|
| 1 | AWS:s uthålliga konsumtionstillväxt | Större intäktsbas på installerad molnplattform | AWS tillväxt och konsumtionsmix |
| 2 | ROIC på AI-datacenter | Hög avkastning på mycket stor kapitalbas | OCF, D&A, capex och kohortpayback |
| 3 | Trainium-kostnadsfördel | Lägre TCO och bättre marginal | Externa storkunder, pris/prestanda netto |
| 4 | Företagsinferens via Bedrock | Återkommande högt tjänstevärde | Betald användning, retention, spend/kund |
| 5 | Advertising-intäkter per order | Monetisering av kommersiell intention | Ads-tillväxt, ROAS, regulatorik |
| 6 | Retail fulfillment-produktivitet | Färre dollar per levererad enhet | Shipping + fulfillment per paid unit |
| 7 | 3P-säljarnas tjänsteintäkter | Skalbar marknadsplats med tjänster | 3P units, seller economics, churn |
| 8 | Core cloud + AI-flywheel | AI driver DB, storage, serverless | Core-tillväxt vid AI-ramp |
| 9 | Prime-lojalitet och grocery | Fler order, större retention | Orderfrekvens och bidrag per kund |
| 10 | AI-agenter som Amazons gränssnitt | Skyddad upptäckt, checkout och relation | Agentic orderandel, ad-intäkt/kund |
| Rank | Risk | Mekanism | Varningssignal |
|---|---|---|---|
| 1 | Otillräcklig AI-ROIC | Capex och ersättningsinvesteringar äter kassaflöde | FCF negativt trots hög EBIT flera år |
| 2 | Kundkoncentration/cirkulära AI-flöden | AI-labbens molnköp finansieras delvis genom investerarkapital | Stora omförhandlingar, försämrad kredit |
| 3 | Snabb acceleratorföråldring | Kortare ekonomisk livslängd än antaget | D&A/impairments och lägre utnyttjande |
| 4 | Azure/Google/OCI tar tillväxtandel | AWS försvagas i nästa generations arbetslaster | Flera kvartal under marknadstillväxt |
| 5 | Energi/HBM/datacentertillstånd | Högre enhetskostnad och försenad kapacitet | Högre capex per MW och längre installationstid |
| 6 | Konkurrens-/annonsreglering | Avgifts- och annonsekonomi begränsas | Domstolsbeslut och tvingad affärsförändring |
| 7 | AI-agenten tar produktupptäckt | Amazon tappar sponsored search-intention | Ads per order/traffic faller strukturellt |
| 8 | Konsument- och tullpress | Prispress, säljarmix, lagerrisk | Lägre enhetsvolym, lägre Retail-marginal |
| 9 | Finansierings- och balansräkningsrisk | Skuld växer under negativ FCF-period | Ränta/OCF och försämrade villkor |
| 10 | Robotisering utan nettoavkastning | Capex ökar snabbare än produktivitetsvinst | Kostnad/order inklusive avskrivning stiger |
Scenarierna är [A] analytiska antaganden, inte bolagets guidning eller aktievärderingar. De utgår från en ungefärlig FY2026 AWS-bas på 178 md USD och en ex-AWS-bas på ungefär 650 md USD, vilka är arbetsantaganden utifrån publicerade Q1–Q3 och Q4-guidning. De är inte rapporterat FY2026. Rörelseresultat är förenklade strukturella utfall; ingen diskontering eller aktiekurs beräknas.
| Mått 2030 | Bear | Base | Bull |
|---|---|---|---|
| AWS omsättning | ~260 md | ~410 md | ~525 md |
| Ex-AWS omsättning | ~740 md | ~820 md | ~910 md |
| Total omsättning | ~1 000 md | ~1 230 md | ~1 435 md |
| AWS EBIT-marginal | 25 % | 33 % | 37 % |
| Ex-AWS EBIT-marginal | 5 % | 9 % | 12 % |
| Implikation: koncern-EBIT | ~102 md | ~209 md | ~303 md |
| Kapitalintensitet | Fortsatt mycket hög | Hög men successivt effektivare | Hög i absoluta tal, produktiv kapitalbas |
| Fritt kassaflöde | Svagt/volatilt | Återhämtas gradvis | Mycket starkt när kapaciteten mognar |
Bear: AI-efterfrågan finns men prissättningen på compute pressas; AWS tappar ytterligare marknadsandel och marginal, chip byts snabbare än väntat. Retail växer måttligt och annonsreglering begränsar förbättringen. 2035 kan Amazon vara mycket större, men med medioker avkastning på det samlade AI-kapitalet.
Base: AWS förblir en av de ledande enterprise-AI-plattformarna; Bedrock/core cloud kompletterar stora beräkningskontrakt. Graviton/Trainium förbättrar ekonomin men eliminerar inte kapacitetscykler. Retail-effektivisering och annonsering lyfter ex-AWS-marginalen. FCF normaliseras senare än EBIT. 2035 består den starkaste moat av kombinationen data, kundrelation, distribution och systemprogramvara.
Bull: AWS växer nära eller över ledningens mycket ambitiösa bana de närmaste åren, fler externa AI-kunder nyttjar Trainium, och AI får verkligt högt värde i produktionsapplikationer. Retail får tvåsiffriga rörelsemarginaler utan att pris och kvalitet skadas. Det kräver exceptionellt god exekvering och ingen långvarig överkapacitet.
[L] Andy Jassy sade 29 oktober att AWS kan växa över 40 % årligen både 2027 och 2028 och på 5–10 års sikt potentiellt nå en omsättning på 1 000 md USD. [1][2] Detta är en prognos/ambition, inte verifierat framtidsutfall. Om utgångsläget vore 178 md USD 2026 och tillväxten blev exakt 40 % 2027 och 2028 skulle AWS redan nå cirka 349 md USD 2028. Det illustrerar hur aggressiv ledningens syn är. Base-scenariot är därför avsiktligt mer försiktigt vad gäller både tillväxt och marginal än en rak extrapolering av ledningens optimistiska tal.
Bear → Base: AWS fortsätter leverera >25 % tillväxt utan fall i marginal, externa kundbasen breddas, annonsregleringen är hanterbar, FCF-botten passeras. Base → Bull: tydligt positiv ROIC på nya AI-kohorter, faktiskt fallande cost/inference efter kapitalförslitning, fler kunder än de stora AI-labben tar Trainium i volym, Retail håller förbättrade marginaler trots hög kundnytta. Base → Bear: 2027–2028 capex ökar men nettointäkter från driftsatt kapacitet sviker, D&A springer ifrån EBIT eller större motparter omförhandlar.
Till skillnad från många programvarubolag är Amazon en kombination av högmarginalmoln och kapitalintensiv fysisk distribution. All omsättning går inte att värdera med samma multipel, och ett starkt EBIT-år kan sammanfalla med ett svagt kassaflödesår.
| Period | Oms. | Tillv. | EBIT | EBIT-% | Nettovinst | CFO | Cash CapEx netto | FCF |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 107,0 | — | 2,2 | 2,1% | 0,6 | 11,9 | 4,6 | 7,3 |
| 2016 | 136,0 | 27,1% | 4,2 | 3,1% | 2,4 | 17,2 | 6,7 | 10,5 |
| 2017 | 177,9 | 30,8% | 4,1 | 2,3% | 3,0 | 18,4 | 10,1 | 8,3 |
| 2018 | 232,9 | 30,9% | 12,4 | 5,3% | 10,1 | 30,7 | 11,3 | 19,4 |
| 2019 | 280,5 | 20,5% | 14,5 | 5,2% | 11,6 | 38,5 | 12,7 | 25,8 |
| 2020 | 386,1 | 37,6% | 22,9 | 5,9% | 21,3 | 66,1 | 35,0 | 31,0 |
| 2021 | 469,8 | 21,7% | 24,9 | 5,3% | 33,4 | 46,3 | 55,4 | -9,1 |
| 2022 | 514,0 | 9,4% | 12,2 | 2,4% | -2,7 | 46,8 | 58,3 | -11,6 |
| 2023 | 574,8 | 11,8% | 36,9 | 6,4% | 30,4 | 84,9 | 48,1 | 36,8 |
| 2024 | 638,0 | 11,0% | 68,6 | 10,8% | 59,2 | 115,9 | 77,7 | 38,2 |
| 2025 | 716,9 | 12,4% | 80,0 | 11,2% | 77,7 | 139,5 | 128,3 | 11,2 |
| R12 Q3 2026 | 797,5 | — | 104,4 | 13,1% | 134,8 | 168,3 | 210,7 | -42,4 |
Källa [R]: SEC 2017/2019 10-K för 2015–2019, de bifogade 2022 och 2025 års 10-K, samt Amazon Q3 2026 [1][3][4][21][22]. År 2015–2017 har operativa kassaflöden presenterats enligt senare omklassificerad serie i 2019 10-K, medan cash capex-netto följer äldre årliga definitioner; små revisionsskillnader är möjliga. Belopp avrundade till två decimaler. R12-kolumnen är ingen helårsprognos. FCF = CFO − kontant nettoinvestering i materiella tillgångar. År 2020–2022 hämtas kapitalinvesteringar efter intäkter från försäljning/incitament.
| Period | D&A¹ | SBC | EBITDA-proxy¹ | CFO/oms | CapEx/CFO |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 6,3 | 2,1 | 8,5 | 11,1% | 38,5% |
| 2016 | 8,1 | 3,0 | 12,3 | 12,7% | 39,2% |
| 2017 | 11,5 | 4,2 | 15,6 | 10,3% | 54,8% |
| 2018 | 15,3 | 5,4 | 27,8 | 13,2% | 36,9% |
| 2019 | 21,8 | 6,9 | 36,3 | 13,7% | 32,9% |
| 2020 | 25,2 | 9,2 | 48,1 | 17,1% | 53,0% |
| 2021 | 34,4 | 12,8 | 59,3 | 9,9% | 119,6% |
| 2022 | 41,9 | 19,6 | 54,2 | 9,1% | 124,7% |
| 2023 | 48,7 | 24,0 | 85,5 | 14,8% | 56,7% |
| 2024 | 52,8 | 22,0 | 121,4 | 18,2% | 67,0% |
| 2025 | 65,8 | 19,5 | 145,7 | 19,5% | 92,0% |
| R12 Q3 2026 | 79,4 | 19,9 | 183,7 | 21,1% | 125,2% |
¹ D&A: bolagets kassaflödesjustering omfattar även avskrivningar/amorteringar på operativa leasingtillgångar, digitalt innehåll och annat. Därför är EBIT + denna D&A endast en brett definierad EBITDA-proxy, inte ett rent och fullt jämförbart rörelse-EBITDA. D&A får inte adderas tillbaka i en värdering utan att även kassaeffekterna från tillhörande leasing och rörelseposter hanteras. SBC = aktiebaserade ersättningar, en verklig kostnad och potentiell utspädning, inte gratis finansiering.
Tillväxt: omsättning 2015–2025 ökade från 107,0 till 716,9 md USD, cirka 20,9 % CAGR; EBIT ökade från 2,2 till 80,0 md USD, men det senare är starkt påverkat av affärsmix och låg bas. 2022 illustrerar att skala ensamt inte räcker: omsättningen växte trots att EBIT halverades. 2025 visar motsatsen: högre marginaler och stigande resultat, men kraftigt stigande CapEx pressade FCF. [R/M][3][4][21]
Bruttovinst: Amazons redovisade Net sales − Cost of sales var cirka 360,5 md USD 2025, motsvarande 50,3 %. R12 till Q3 2026 cirka 409,7 md USD, marginal 51,4 %. Denna redovisade bruttomarginal exkluderar omfattande fulfillment- och teknik-/infrastrukturkostnader och är ingen jämförbar produktbruttomarginal mellan 1P, AWS och Advertising. Den stigande andelen tjänsteintäkter förklarar en del av ökningen. [R/M][1][3]
| Kvartal | Omsättning | EBIT | EBIT-marginal | Nettovinst |
|---|---|---|---|---|
| 2023 Q4 | 170,0 | 13,2 | 7,8% | 10,6 |
| 2024 Q1 | 143,3 | 15,3 | 10,7% | 10,4 |
| 2024 Q2 | 148,0 | 14,7 | 9,9% | 13,5 |
| 2024 Q3 | 158,9 | 17,4 | 11,0% | 15,3 |
| 2024 Q4 | 187,8 | 21,2 | 11,3% | 20,0 |
| 2025 Q1 | 155,7 | 18,4 | 11,8% | 17,1 |
| 2025 Q2 | 167,7 | 19,2 | 11,4% | 18,2 |
| 2025 Q3 | 180,2 | 17,4 | 9,7% | 21,2 |
| 2025 Q4 | 213,4 | 25,0 | 11,7% | 21,2 |
| 2026 Q1 | 181,5 | 23,9 | 13,1% | 30,3 |
| 2026 Q2 | 200,6 | 27,5 | 13,7% | 62,6 |
| 2026 Q3 | 201,9 | 28,1 | 13,9% | 20,7 |
Källa [R]: uppladdade boksluts- och kvartalsresultat 2023–2026 samt Q3 2026 [1]. Den exakta kvartalsserien visar varför man inte ska behandla 2026 Q2:s 62,6 md USD nettovinst som operativ bas: värdeförändringar på AI-innehav dominerade. Q3:s 20,7 md är betydligt mindre än Q2 trots större EBIT. Det är skäl att låta rörelseresultatet vara förstahandsindikator.
| Period | AWS omsättning | Tillväxt | AWS EBIT | EBIT-marginal |
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 45,4 | — | 13,5 | 29,8% |
| 2021 | 62,2 | 37,1% | 18,5 | 29,8% |
| 2022 | 80,1 | 28,8% | 22,8 | 28,5% |
| 2023 | 90,8 | 13,3% | 24,6 | 27,1% |
| 2024 | 107,6 | 18,5% | 39,8 | 37,0% |
| 2025 | 128,7 | 19,7% | 45,6 | 35,4% |
| R12 Q3 2026 | 161,4 | — | 61,0 | 37,8% |
AWS:s R12-EBIT var 61,02 md USD och omsättningen omkring 161,4 md USD per Q3 2026. Marginalen cirka 37,8 %, upp från 35,4 % på helåret 2025. Den observerade Q3-tillväxten var 39,3 %; den inkrementella rörelsemarginalen på Q3-ökningen jämfört med Q3 föregående år var (17,773 − 11,434)/(45,984 − 33,006) = 48,8 %. Det är mycket starkt, men inte en prognos för AI-kohorter: förändrad produktmix, prissättning, nyttjandegrad och redovisade avskrivningar kan göra den framtida marginalen lägre. [R/M][1][3][4]
AWS-rapporteringen visar nettointäkt och EBIT men inte fristående cash capex/FCF för AWS. I Q2:s 10-Q redovisar bolaget däremot 90,12 md USD i nettoökningar av anläggningstillgångar allokerade till AWS under H1 2026 av totalt 118,65 md – 76 %, och AWS-egna nettoanläggningstillgångar 263,75 md per 30 juni mot 190,06 md vid årsskiftet. Dessa nettoökningar kan inte jämställas med koncernens kontanta investeringar eftersom de inkluderar anläggningar som ännu inte betalats och icke-kontanta poster. Detta är ändå ett betydligt bättre stöd för investeringsfördelningen än godtyckliga antaganden. [R][12]
Det analytiskt viktigaste är att skilja GPU-efterfrågan, bokade kapacitetsavtal, redovisade AWS-intäkter, operativ vinst och ägarkassaflöde. En byggd datacenterhall är inte en avkastning i sig; en förskottsbetald modellkund är inte nödvändigtvis samma som uthållig, extern användarefterfrågan.
Anta en jämförbar AI-beräkningskohort med 100 miljoner USD i totalt initialt installerat kapital (acceleratorer, nätverk och övrig driftsättning), fyra års ekonomisk livslängd, linjär avskrivning, åtta miljoner USD fasta årliga driftkostnader och 12 miljoner USD variabla årliga kostnader vid full användning. Fullt kapacitetsutnyttjande skulle kunna ge 75 miljoner USD i årsintäkt. Allt detta är påhittade modellvärden för att illustrera mekaniken, inte leverantörsofferter eller AWS disclosures.
Årlig EBIT = 75 × utnyttjande − 12 × utnyttjande − 8 − 100/4 = 63u − 33 miljoner USD. EBIT-break-even = 52,4 % nyttjandegrad. För 10 % ROIC efter 25 % skatt krävs cirka 73,5 % nyttjandegrad, före tillkommande arbetskapital och med förenklad kapitalkalkyl. Med tre års i stället för fyra års livslängd stiger motsvarande ROIC-krav till 86,8 %; med fem år sjunker det till 65,6 %.
Avkastningskänslighet (förenklad årlig NOPAT / initialt kapital):
| Utnyttjande | Prisfaktor 0,85× | Prisfaktor 1,00× | Prisfaktor 1,15× |
|---|---|---|---|
| 55 % | -3,4% | 1,2% | 5,9% |
| 70 % | 2,4% | 8,3% | 14,2% |
| 85 % | 8,2% | 15,4% | 22,6% |
Prisfaktorn avser realiserad intäkt per använd beräkningsenhet relativt antagna 75 miljoner USD vid fullt nyttjande. Modellen förenklar tidig upptrappning, restvärde, reservkapacitet, finansieringskostnad, elprisvariation och uppgraderingskostnader. Negativt värde betyder att kohorten inte ens täcker sin avskrivning och drift efter förenklad skatt.
Nvidia kontra Trainium, illustrativt: Om en egen acceleratorplattform med samma effektiva kommersiella genomströmning kostar 85 i stället för 100 miljoner USD installerad, men intäktskapaciteten också faller från 75 till 70 miljoner USD och variabla kostnader från 12 till 11, blir förenklad ROIC vid 75 % nyttjande cirka 13,2 % (jämfört med 10,7 % för referenskohorten). Kostnadsfördelen är värdefull endast om mjukvaru- och migreringsfriktion, faktisk uppdragsmix, tillverkningsyield och den ekonomiska livslängden inte äter upp skillnaden. Varken kostnadskvoten eller ROIC-talen är observerade AWS-data.
Därför är billigare inferens inte automatiskt bättre AWS-marginaler. Den kan ge (a) lägre enhetskostnader, (b) prispress, (c) högre volymer eller (d) en ny mix där modellägaren, applikationsleverantören eller konsumenten tar större delen av nyttan. AWS behöver behålla tillräckligt bidrag efter acceleratorkostnader för att kompensera för kort livslängd. Bedrocks snabbt växande tokenvolym bevisar efterfrågan men inte höga slutkundsmarginaler. [1][12]
Q2 2026 10-Q ger ovanligt viktiga data som en ren resultatpresentation missar: Amazon hade investerat 8 md USD i Anthropic-konvertibler under 2023–2025, med ett värderat bokfört värde på cirka 97,9 md USD för kvarvarande konvertibler per juni 2026. Anthropic-preferensaktier värderades till cirka 92,5 md USD; under Q2 gjordes nya preferensinvesteringar om sammanlagt 10 md USD. Samtidigt hade Amazon investerat 28,7 md USD i OpenAI-preferensaktier senast juni, och bolaget uppgav därefter att resterande 21,3 md USD i avtalet finansierats efter halvårsskiftet. Amazon beskrev även ett villkorat finansieringsupplägg för Anthropic upp till 20 md USD, där tillgängligt belopp minskats till 15 md USD efter ett delutnyttjat investeringsåtagande. [R][12]
Q2 2026 redovisades uppjusteringar av Anthropic-preferensaktier med 50,5 md USD under kvartalet och 62,8 md under första halvåret, i andra intäkter/utgifter, utanför EBIT. Konvertiblernas orealiserade uppgång ligger delvis i övrigt totalresultat (OCI), inte i EPS. Dessa redovisningsnivåer är bedömningar av illikvida tillgångar, inte likvida bankmedel. Q3-balansräkningens Other assets ökade till 358,8 md USD från 122,6 md vid årsskiftet, men Q3:s resultatmeddelande räcker inte för att fullständigt attribuera den förändringen. [R][1][12]
Tre separata kassaflöden: (1) kapital som Amazon betalar för att köpa andelar; (2) pengar från Anthropic/OpenAI för faktisk AWS-kapacitet; (3) framtida värde när ägarandelarna kan avyttras. De kan vara ekonomiskt sammanlänkade men ska aldrig läggas ihop till en påstådd ”AI-vinst”. Ett molnavtal på exempelvis 100 md USD över tio år är inte 100 md USD årligt resultat, eller ens 100 md USD garanterat fritt kassaflöde. Kundernas finansiering, avtalsvillkor och utbyggnadsåtaganden måste granskas ihop. [8][9][12]
SOTP/DCF-hantering: I vår operativa DCF räknar vi inte in orealiserade Anthropic- eller OpenAI-vinster i återkommande EBIT eller CFO. Därefter adderas ett separat, efter riskjustering, antaget värde på finansiella AI-innehav: 65 md i Bear, 150 md i Base och 225 md USD i Bull. Detta är inte Amazons rapporterade fair value. Det är en grov scenarioingång för framtida realiserbart nettovärde efter risk, illikviditet, möjlig skatt och utspädning. Den separata värdeposten är dessutom en av modellens största osäkerheter. Vi ger inte någon ytterligare värdepost för samma tillgång via AWS:s EBIT.
Amazons annonserade CapEx 2026 om cirka 220 md USD är ungefär 31 % av 2025 års omsättning och cirka 27 % av vår försiktiga 2026-omsättningsindikator. 2027 väntas enligt Q3-samtalet innebära väsentligt större kontanta investeringar än 2026. Det innebär att vår Base-bana med 260 md 2027 är ett modellantagande, inte en officiell 2027-guidning. [L/M][1][2]
| Definition | Syfte | Q3 2026 R12 eller balansdag | Undvik detta fel |
|---|---|---|---|
| Cash CapEx brutto | Kontant P&E-utbetalning | 215,19 md USD | Glöm inte ersättningar/avyttringar |
| Cash CapEx netto | Brutto minus intäkter från P&E-försäljning och incitament | 210,66 md USD | Ska jämföras med CFO vid FCF |
| P&E acquired via finance leases | Icke-kontanta nya tillgångar via finansiell leasing | 4,54 md USD R12 | Lägg inte till kontanta leasingamorteringar och ny tillgång som samma kostnad |
| P&E acquired not yet paid | Skuld för investerad men ännu obetald kapacitet | +26,78 md USD R12 | Inte liktydigt med nästa års permanenta CapEx |
| Principal repayments finance leases | Kontanta amorteringar på finansieringsleasing | cirka 1,68 md USD R12 | Redovisas under finansiering |
| Operating lease commitments | Kontraktsbundna användningsrätter | Long-term lease liabilities 98,82 md USD (blandad leasingpost) | Inte all skuld ska dras av om hyreskostnaden redan ligger i prognos-EBIT |
Källa [R] Amazons Q3 2026 [1]. Bolagets leasingförpliktelser kan inte behandlas identiskt med obligationslån utan att motsvarande hyres- och avskrivningsbehandling i kassaflödet ändras. Vår huvudsakliga FCFF-modell håller operativa leasingbetalningar i verksamheten och drar därför inte av hela lease liabilities igen från EV. Detta är en avgränsning, inte ett påstående att leasing saknar värdeekonomisk kostnad.
Om en hypotetisk ny AI-maskinpark på 150 md USD tas i drift under 2027 och skrivs av på fyra år tillför den maximalt cirka 37,5 md USD i årliga avskrivningar vid full årseffekt. Med tre års ekonomisk livslängd blir samma kohorts motsvarande årliga avskrivningsnivå cirka 50 md och med fem år cirka 30 md. Förskjutningar i färdigställande och fördelning mellan byggnader, nätverk och chip gör att rapporterad D&A kommer gradvis, inte allt vid köpdatum. Dessa belopp är illustrationskohorter, inte uppgivna AWS-allokeringar.
Betydelsen är stor: snabb AWS-tillväxt 2027 kan se mycket lönsam ut medan nya kapacitetsbyggnader ännu inte nått full belastning i avskrivningar. När kohorterna väl tagits i bruk kan EBIT-marginalen pressas, trots att kassainvesteringen skett tidigare. Den ekonomiska investeraren måste dessutom beakta när hårdvaran måste ersättas, inte bara när redovisningen skriver av den.
Tre investeringsregimer, egna exempel: en långvarigt hög nivå på 250–300 md USD/år gör CFO-tillväxten mindre värdefull för ägarna; en platå runt 220–250 md med växande AWS ger successivt bättre FCF; snabb normalisering till 150–190 md skulle ge stark FCF men är inte vad ledningen för närvarande guidar för 2027. Vi antar därför inte automatiskt en snabb återgång till den tidigare kapitalintensiteten.
Det rapporteras inte med tillräcklig precision för en trovärdig entydig uppdelning. Alla uppskattningar av ”maintenance capex” är därför scenarier. Relevanta kontrollfrågor är hur snabbt AI-chip ekonomiskt föråldras, hur mycket reservkraft och anslutningsinfrastruktur som återanvänds, vilken andel av byggnadernas kostnad som är långlivad, samt om efterfrågan förblir förutsägbar genom kommande hårdvarugenerationer. Att kalla hela 220 md ”growth capex” och ta bort det vid normaliserad FCF-värdering vore fel. Att kalla allt underhåll vore lika fel.
R12-bryggan är nästan brutal i sin enkelhet: CFO 168,30 − kontant netto-CapEx 210,66 = −42,36 md USD. Kassaflödet är inte svagt därför att rörelsen är olönsam; det är svagt därför att kapitalutbetalningarna växer fortare än CFO. Under R12 har kontanta nettoinvesteringar ökat med 94,75 md, CFO med 37,61 md. Skillnaden räcker i stora drag för att förklara FCF-försämringen från +14,79 till −42,36 md. [R/M][1]
Aktiebaserad ersättning: R12 SBC var 19,87 md USD, ungefär 2,5 % av omsättningen. Den återläggs som icke-kontant post i CFO, men den ekonomiska kostnaden måste synas via framtida utspädning eller en separat reduktion av ägarflödet. Vår huvudmodell håller kvar SBC som kostnad i EBIT och visar 0,6 % årlig nettoutspädning i framtida per-aktie-prognoser. Det är en modelliserad kompromiss; om aktieägartilldelningarna ökar blir värdet lägre. [R/M][1]
Finansiering: Kassa och kortfristiga marknadsvärdepapper summerade Q3 till 114,23 md USD, medan långfristig skuld var 173,13 md. En förenklad nettoskuld blir därmed 58,90 md USD före eventuella kortfristiga skulder och finansiell leasing. Ett betydligt större upptaget skuldbehov är relevant även med stark likviditet, särskilt när investeringar i AI-kunder och utbyggnad delvis hänger samman. Nettofinansieringsposten är inte hela balansräkningen: onoterade ägarandelar får inte klumpas ihop med likvida värdepapper och behandlas som om de kunde lösa in lån på begäran.
ROIC: Fullständigt koncern-ROIC går inte att jämföra perioderna utan en precis definition av goodwill, leasing, negativt operativt rörelsekapital och onoterade strategiska innehav. Som illustration innebär R12 EBIT 104,37 med schablonskatt 25 % ett NOPAT på cirka 78,27 md USD. Om operativt kapital uppskattas inom 550–700 md USD blir observerad effektiv kapitalavkastning 11–14 %. Detta är ett känslighetsintervall och inte en rapporterad Amazon-ROIC; segmentens ekonomi ska inte reduceras till ett enda kvottal. Frågan 2027–2030 är om tillkommande NOPAT växer snabbare än tillkommande investeringar. [R/M][1][12]
Varför köp av egna aktier inte är ett självklart bättre alternativ: 2022 gjordes återköp på cirka 6 md USD, men de stora möjligheterna inom AWS kan ge högre avkastning om ny kapacitet verkligen vinner kunder och prissättning. Eftersom utfallet ännu inte är bevisat ska ledningens historiska goda kapitalallokering inte få ersätta en konkret ROIC-prövning av just denna investeringscykel.
Kärnproblemet i prognoser är att inte lova 40 % AWS-tillväxt utan att ta med investeringar som krävs för att leverera den. Vi använder därför tre självständiga scenarier. Base är avsiktligt lägre än ledningens prognos om över 40 % AWS-tillväxt 2027 och 2028: här är 2027 AWS 235 md (+32 % från ett ungefärligt 2026 årsresultat om 177–178 md) och 2028 305 md (+30 %). Om Amazons guidning infrias med goda marginaler blir Base för försiktig och värdet kan närma sig Bull. [L/M][1][2]
| Scenario 2030 | AWS oms | AWS-marginal | NA oms | NA-marginal | Int oms | Int-marginal | Total oms | Total EBIT |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bear | 260 | 25,0% | 530 | 8,0% | 210 | 4,0% | 1 000 | 116 |
| Base | 410 | 33,0% | 580 | 10,3% | 240 | 6,8% | 1 230 | 211 |
| Bull | 525 | 37,0% | 640 | 12,0% | 270 | 8,0% | 1 435 | 293 |
Bear: AWS tappar relativ marknadsposition, AI-kunder köper billigare kapacitet och EBIT-marginalen normaliseras mot 25 %. Retail-marginalen förbättras långsamt samtidigt som investeringsbehovet ligger kvar. Vi antar gradvis lägre CapEx över decenniet, inte en permanent explosion; utan viss återgång blir långsiktigt eget kapitalvärde lägre än vårt redan pessimistiska bearvärde.
Base: AWS växer klart snabbare än övriga Amazon men under ledningens senaste offensiva ambitionsnivå. Egen chipstrategi och bättre nyttjandegrad försvarar en mycket god, men gradvis lätt fallande, AWS-marginal (35 % 2027 till 32 % 2035). Nordamerika når 10,3 % EBIT-marginal 2030; International når 6,8 %. CapEx kulminerar 2028 vid 275 md och landar på 240 md 2035. Starkare CFO gör FCF positivt kring 2029 och substantiellt efter 2030.
Bull: AWS utnyttjar AI-cykeln exceptionellt väl, växer vidare mot en biljon USD 2035, Trainium ger varaktiga kostnadsfördelar och Retail förbättrar marginalerna utan att förlora kunder. Även Bull kräver mycket stora investeringar och är inte ett scenario med gratis AI-kapacitet.
| Base | AWS | Nordamerika | International | Koncern oms | EBIT | NOPAT | D&A-proxy | SBC | CFO-proxy | CapEx | FCFF |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2027 | 235 | 495 | 195 | 925 | 134 | 101 | 105 | 21 | 213 | 260 | -47 |
| 2028 | 305 | 525 | 205 | 1 035 | 163 | 122 | 125 | 22 | 253 | 275 | -22 |
| 2029 | 364 | 555 | 213 | 1 132 | 187 | 140 | 145 | 23 | 288 | 270 | 18 |
| 2030 | 410 | 580 | 240 | 1 230 | 211 | 159 | 164 | 24 | 326 | 250 | 76 |
| 2031 | 475 | 615 | 258 | 1 348 | 241 | 181 | 176 | 24 | 357 | 240 | 117 |
Modellförklaring: samtliga tre rapporterade segment summeras till koncernomsättning och EBIT; Advertising ingår redan i North America/International och adderas inte till koncernens intäkter igen. NOPAT = EBIT×(1–25 %). CFO-proxy = NOPAT + bred D&A-proxy + SBC − cash-conversion/arbetskapital-/leasingjustering. Slutligt FCFF = CFO-proxy − kontant netto-CapEx. Riktigt redovisat CFO innehåller också finansieringsrelaterade kontantposter, olika leasing- och skatteflöden; detta är en förenklad och explicit modell, inte en prognos över exakta US-GAAP kassaflödesrader. Modellen värderas som rörelse/FCFF med WACC och justeras därefter för nettoskuld och finansiella investeringar. SBC behandlas genom EBIT-kostnad och antagen framtida utspädning.
| Scenario | 2027 CapEx | 2028 CapEx | 2030 EBIT | 2030 FCFF | 2031 FCFF | 2035 EBIT | 2035 FCFF |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bear | 250 | 250 | 116 | 4 | 31 | 167 | 108 |
| Base | 260 | 275 | 211 | 76 | 117 | 348 | 236 |
| Bull | 280 | 310 | 293 | 124 | 186 | 534 | 400 |
Antaganden om ekonomisk livslängd och avskrivningstryck påverkar dessa flöden kraftigt. Bred D&A-proxy i Base ökar från 105 md 2027 till 220 md 2035. Kapitalinvesteringarna är fortsatt cirka 240 md 2035, alltså ingen återgång till 2010-talets investeringskvot. Kombinationen av högre omsättning, lönsamhet och avtagande relativ kapitalintensitet är vad som skapar framtida FCF. Om nya AI-chip måste bytas fortare än väntat riskerar D&A- och CapEx-banan att samtidigt bli sämre.
Vi värderar explicita FCFF 2027–2035 och ett terminalvärde från slutet av 2035. Nuvärdet diskonteras till slutet av 2026, vilket förenklar jämförelsen med referenskursen i oktober 2026; några månaders timingeffekt har inte modellerats exakt. Modellen är en going concern med tillväxt efter 2035, inte en likvidationsvärdering.
Kapitalkostnad: Base WACC 8,75 %, Bear 9,5 %, Bull 8,25 %. Detta är modellerade avkastningskrav, inte en uppmätt börsränta. En möjlig illustrativ WACC-uppbyggnad är cirka 4 % riskfri ränta + 5 % aktieriskpremie × beta omkring 1 = cirka 9 % kostnad på eget kapital, med viss lägre efter skatt finansieringskostnad på skuld. Valet kan rimligen variera och visas därför explicit i tabellen. Terminal tillväxt 2,0 / 2,5 / 2,8 % beroende på scenario. Inga utdelningar antas.
| DCF-komponent, md USD | Bear | Base | Bull |
|---|---|---|---|
| Nuvärde FCFF 2027–35 | 46 | 488 | 917 |
| Nuvärde terminal | 647 | 1 819 | 3 692 |
| Operativt EV | 692 | 2 307 | 4 609 |
| Aktievärde | 699 | 2 398 | 4 775 |
| Privata AI-investeringar, modellantagande | 65 | 150 | 225 |
| Fair value per aktie, USD | 64,6 | 221,8 | 441,7 |
| Uppsida mot 243,79 USD | -73,5% | -9,0% | 81,2% |
Viktiga justeringar: operativt EV − 58,90 md nettoskuld + separat riskjusterat värde för onoterade AI-investeringar. Huvuddelaren är 10,811 miljarder utestående aktier, vilket är senare än uppdragsgivarens 10,5977 miljarder. Med det ursprungligen inskickade antalet skulle Base bli cirka 226,3 USD, en mekanisk förbättring som inte förändrar köpbeslutet. Framtida per-aktie-tillväxt belastas av 0,6 % årlig nettoutspädning i avkastningsprognosen.
Aktiebaserad ersättning och värderingsbegränsning: DCF-kalkylen dividerar med dagens antal utestående aktier och använder en kassaflödesbrygga där SBC återläggs som icke-kontant post. De framtida 0,6 % årliga nettoökningarna i aktieantal används explicit i tre- och femårsavkastningen, men är inte fullständigt kapitaliserade i dagens DCF-värde. Om SBC-utspädningen blir uthållig kan dagens fair value därför vara något överskattat; detta förstärker snarare försiktighetsbedömningen än försvagar den.
Terminalvärdet svarar för cirka 79 % av Base-operativt EV och ännu mer i Bear. Detta är den största begränsningen: det finns inget hederligt sätt att kalla 221,8 USD ett exakt rättvist värde. Det är ett internt konsistent centrum för en bred osäkerhetsfördelning.
| WACC / g | 2,0 % | 2,5 % | 3,0 % |
|---|---|---|---|
| 8,0% | 242 | 259 | 281 |
| 8,5% | 219 | 233 | 250 |
| 8,8% | 209 | 222 | 237 |
| 9,0% | 199 | 211 | 225 |
| 9,5% | 182 | 193 | 204 |
| 10,0% | 168 | 176 | 186 |
Känsligheten är betydande: redan vid 8,0 % WACC och 2,5 % terminal tillväxt blir Base cirka 259 USD, över referenskursen; vid 9,5 % WACC och samma terminaltillväxt omkring 193 USD. Detta är varför osäkerhet om AI-ROIC inte ska döljas i en enda punktprognos.
SOTP bygger på 2027 års forecast EBIT och hypotetiska företagsmultiplar: AWS 82,25 md × 22× EV/EBIT = 1 810 md USD, North America 42,08 md × 16× = 673 md, International 9,75 md × 12× = 117 md. Summan omkring 2 600 md USD som framtida rörelsevärde 2027. Efter 2027 års projekterade nettoskuld (cirka 106 md, eftersom 2027 års FCFF är negativt), plus modellens 150 md för onoterade innehav, och med 0,6 % utspädning samt ett års diskontering på 8,75 %, blir nuvärdet cirka 223 USD per aktie. Multiplarna är bedömningsvärden, inte observerade rena börspeers. [M]
Viktig SOTP-kontroll: Advertising får här inget separat extra enterprise value. Dess resultat ingår i North America och International. Den som först värderar Retail inklusive annonser och sedan lägger till Advertising revenue × ad-multipel dubbelräknar en betydande del av värdet. För en separat reklam-SOTP skulle motsvarande kostnads- och vinstandel först behöva dras ur Retail, vilket publicerad segmentdata inte tillåter med hög precision.
Vid 2635,61 md USD i börsvärde och förenklad nettoskuld 58,90 md blir rapporterat EV cirka 2694,51 md USD. Delat med R12 EBIT 104,37 ger cirka 25,8× EV/EBIT. Om vi skiljer ut de privata innehaven till ett riskjusterat modellvärde på 150 md blir rörelsejusterat EV 2544,51 md, cirka 24,4× R12 EBIT. Mot Base-EBIT 2027 på cirka 134 md är motsvarande justerade multipel 19,0×. Det ser inte extremt ut för ett bolag med god molntillväxt, men kräver också förväntat hög framtida kapitalavkastning för att rättfärdiga mer än vår DCF. [R/M][1]
Amazon rapporterar 134,78 md USD R12 nettovinst och cirka 12,37 USD R12 diluted EPS, vilket ger cirka 19,7× rapporterat P/E på 243,79 USD. Men vinsten innehåller orealiserade och andra icke-operativa effekter i storleksordningen tiotals miljarder, särskilt från Anthropic. Vid normalisering från 104,37 md USD EBIT × 75 % efter schablonskatt, förenklad finansnettojustering och omkring 10,9 md utspädda aktier blir illustrativ normaliserad EPS cirka 7,0–7,3 USD, alltså cirka 33–35× P/E. Det senare är en rimligare indikator på återkommande intjäning, men inte en rättvis värderingsmetod ensam när investeringscykeln är exceptionell. [R/M][1][12]
Rapporterad R12 FCF-yield = −42,36 / 2635,61 ≈ −1,61 %. Den siffran ska inte behandlas som permanent lönsamhet, men den är ett riktigt mått på hur mycket av verksamhetens pengar som för närvarande går åt till anläggningar. Om 2031 Base FCFF cirka 117 md USD jämförs med dagens börsvärde är det en framtida indikativ yield 4,4 % (inte realiserad yield eller en prognos för 2031 års börsvärde). För 2035 Base cirka 236 md blir samma kvot 9,0 % – en central del av värdet sitter alltså långt fram i tiden.
Reverse DCF: Håll Base 2027–2034 oförändrat, liksom WACC 8,75 %, terminal tillväxt 2,5 %, nettoskuld och separat AI-värde. För att motivera dagens 243,79 USD krävs då 2035 års uthålliga FCFF omkring 267 md USD, cirka 31 md mer än Base. Det motsvarar exempelvis cirka 41 md ytterligare varaktigt EBIT efter 25 % skatt, eller cirka 31 md lägre varaktig CapEx om kapacitets- och rörelsemarginalerna förblir oförändrade. Dessa är ekvivalenta förenklade brytpunkter, inte utbytbara operativa åtgärder utan konsekvenser; färre datacenter kan ge lägre omsättning. [M]
Implicerad operativ perfektion? Amazon behöver inte ett extremt perfekt 2035 för att vara ungefär rätt prissatt. Men med både fortsatt högt CapEx och en huvudsakligen icke likvid ägarvärdesbuffert har aktien liten säkerhetsmarginal för besvikelser i marginal, investeringslivslängd eller kapitalkostnad. Det är en förväntansrisk, inte ett påstående att Amazon är ett dåligt bolag.
Vi rullar respektive DCF fram till utgången av 2029 respektive 2031, tar hänsyn till kvarvarande kassaflöden och terminalvärde, projicerar nettofinansiering genom de årliga FCFF-flödena och använder 0,6 % årlig nettoutspädning. Ingen utdelning antas. Punkterna anger modellerade framtida fair values, inte riktkurser eller förväntade faktiska marknadspriser.
| Scenario | 3 år: mål USD | 3 år: CAGR | 5 år: mål USD | 5 år: CAGR |
|---|---|---|---|---|
| Bear | 85 | -29,6% | 103 | -15,8% |
| Base | 279 | 4,6% | 325 | 5,9% |
| Bull | 547 | 30,9% | 630 | 20,9% |
Tolkning: Base ger cirka 4,6 % CAGR över tre år och 5,9 % över fem år från 243,79 USD om modellen skulle värderas på samma avkastningskrav vid respektive framtida datum. Det är inte anmärkningsvärt attraktivt för den risk som följer av stort investeringsbehov. Bull-värdena är avsevärt högre men förutsätter mer än att AWS enbart växer; kapitalproduktiviteten och Retail-marginalerna måste också utvecklas starkt.
Med subjektiva sannolikheter 25 % Bear, 50 % Base, 25 % Bull blir sannolikhetsvägt dagens DCF-värde cirka 237,5 USD, ungefär −2,6 % mot referenskursen. Att vikta breda utfallsintervall är inte samma sak som en statistiskt kalibrerad sannolikhetsprognos. Osäkerheten är hög, inte låg.
Om man kräver ungefär 10 % årlig Base-avkastning i fem år, innebär vår 2031-Base om cirka 324 USD en kurs runt 200–202 USD idag. Vid 12 % blir motsvarande cirka 184 USD. Därför ser vi 185–200 USD som ett mer intressant prövningsområde under oförändrad fundamental tes, medan 200–240 USD är ett bevakningsintervall. Vid och över 243,79 USD är vår bedömning AVVAKTA – inte att man måste blankas, inte att värdet måste falla, utan att riskjusterat pris och bevisläge inte matchar tillräckligt väl.
Om nya Q4/Q1-rapporter visar en snabbare, självfinansierad FCF-vändning kan riktvärdena behöva höjas. Om kontraktsintäkterna i stället visar dålig kassakonvertering kan de behöva sänkas; köpnivåer är därför villkorade av den nuvarande modellen, inte stående limitordrar.
| KPI / kontroll | Dagens verifierade utgångsläge | Stärker tesen | Försvagar eller falsifierar |
|---|---|---|---|
| AWS omsättningstillväxt | +39,3 % Q3 | Snabb tillväxt med hållbara priser | Under molnmarknaden i flera år |
| AWS EBIT-marginal | 38,7 % Q3, 37,8 % R12 | >32–35 % genom ny kapacitetsvåg | <25 % i stabil drift |
| AWS inkrementell EBIT-marginal | 48,8 % Q3 å/å | Vidhålls efter avskrivningar | Tydlig kollaps efter kohortdriftsättning |
| AWS tillgångstillväxt | P&E +73,7 md H1 2026 | Växande EBIT på liknande tillgångsbas | Kapital växer varaktigt snabbare än NOPAT |
| AI-annualiserad intäktsnivå | >25 md i Q2 enl ledning | Betalda, diversifierade externa kunder | AI-ARPU och finansiering försvagas |
| AI-kundkoncentration | Ej redovisad numeriskt | Mindre koncentration | Omförhandling hos en stor kund |
| Bedrock användningsvolym | Nära 17× tokenvolym å/å | Tillväxt även i bruttobidrag | Endast volym, låg monetarisering |
| Trainium pris/prestanda | Inga fullständigt jämförbara oberoende kohortdata | Externa kunder får lägre TCO | Mjukvarukostnad äter upp besparing |
| Cash CapEx | 210,66 md R12 netto | CapEx/CFO mot <100 % | Långvarigt >130 % utan ROIC |
| CFO | 168,30 md R12 | Fortsatt tillväxt utan skuldtrick | Stagnerar när D&A stiger |
| FCF | −42,36 md R12 | Hållbart positivt 2029–30 | Negativt trots AWS-expansion |
| D&A och ersättningscykler | 79,35 md R12 bred D&A | Ekonomisk livslängd ≥ plan | Snabba generationsskiften |
| Finance leases & uppskjuten CapEx | 4,54 md nya finance lease P&E R12; 26,78 md ännu obetalda P&E | Transparens och låg skuldökning | Växande gömda framtida utbetalningar |
| Nordamerika EBIT-marginal | 7,7 % Q3 | Strukturellt mot 10 % | Återgång till låg ensiffrig nivå |
| International EBIT-marginal | 3,7 % Q3 | 6–8 % i större länder | Tillväxt utan skalvinster |
| Annonstillväxt | +11 % rapporterat Q3 | Återgång till hög tonårstillväxt | Reklam-auktionsproblem / trafikflykt |
| 3P seller services | 46,49 md Q3 | Sunt säljarvärde efter avgifter | Negativ säljarekonomi och reglering |
| Prime / AI-shopping | Starkt ekosystem men exakta churn-tal saknas | Betald retention och konvertering | Externa agenter tar kundkontakt |
| SBC och utspädning | 19,87 md R12; Q3 aktier 10,811 md | Utspädning stabil/låg | >1–2 % årlig nettoökning |
| Koncern-ROIC | Ej entydigt rapporterad; modellintervall 11–14 % | Inkrementell ROIC klart över WACC | Kumulativ ROIC < WACC |
| Balans | Netto enkel skuld 58,9 md exklusive lease-definitioner | Nettoskuld stabiliseras | Debt-uppbyggnad fortsätter |
| Anthropic/OpenAI verkligt värde | Stora illikvida markeringar | Realiserbara exit-värden och kassaflöden | Kraftiga nedskrivningar / finansieringsberoende |
Fem falsifieringsvillkor – observationer som bör leda till omprövning och inte rationaliseras bort:
1. AWS står 2028–2029 klart lägre i omsättning än den egna lågambitionsbanan 305 md 2028 samtidigt som investeringarna ligger kvar kring 250–300 md om året.
2. AWS-marginalen faller mot 25 % när stora AI-kohorter tagits i bruk utan kompenserande lägre CapEx eller högre kapitalomsättning.
3. Koncernen är inte på väg mot positivt fritt kassaflöde 2029–2030 trots mer än dubblerat AWS-resultat jämfört med före 2026.
4. Ett större Anthropic- eller OpenAI-avtal omförhandlas materiellt och det försämrar både Cloud-intäkternas kvalitet och värderingen av de finansiella ägarandelarna.
5. Retail-marginalerna försämras strukturellt när produktupptäckt flyttar till andra AI-shoppingagenter och annonssäljarna kräver lägre pris.
AVVAKTA vid 243,79 USD. Amazon är starkare operativt än någonsin under jämförelseperioden, och AWS förblir ett av världens mest attraktiva stora infrastrukturella verksamhetskluster. Bolaget erbjuder därtill värdefull optionalitet i Trainium, Bedrock, Retail-robotik, Advertising, Prime, hälsa och satelliter. Men efter att ha vägt de utomordentliga intäkterna mot nytt investerat kapital visar modellen inte någon tydlig undervärdering på nuvarande kurs.
Tre saker som främst kan göra den slutsatsen fel: (1) AWS växer nära eller över ledningens 40-procentsambition med fortsatt hög ROIC, så Base har underskattat båda effekt och marginal. (2) Egna chip förlänger den ekonomiska livslängden och sänker verklig totalkostnad per AI-token mer än vår modell tillåter, vilket frigör FCF mycket tidigare. (3) Den slutliga, efter skatt realiserbara värdet av Anthropic/OpenAI och Retail-annonseringen är väsentligt större än vår riskjusterade, separat redovisade post och våra segmentmarginaler.
Det viktigaste kommande datapunkten är inte kvartalets AWS-tillväxt i sig, utan kombinationen AWS inkrementell EBIT / investering i nytt produktivt kapital / varaktig CapEx / kassaflöde. Det avgör om AI-boomen blir Amazons nästa långsiktiga kapitalavkastningsmaskin eller en investeringstung, konkurrensutsatt period med mycket lägre ekonomisk uppsida än rörelseresultatet antyder.
Prioritet: officiella Amazon SEC-dokument/resultat, konkurrenternas primärkällor, oberoende marknadsdata, därefter transkriptreferat. Sekundär marknadsstatistik skiljs från direkt rapportering. Siffror märkta [M] kommer från våra formler; de finns inte som färdiga estimat i rapporterna. Sammanställningen av strategidelen bygger även på separat Gatekeeper-research daterad 30 oktober 2026, vilken integrerats i denna publikation för att undvika dubbla artiklar.
1. Amazon Q3 2026 Earnings Release, officiell – 29 okt 2026, finansiella tabeller och vägledning. Q3 primärkälla.
2. Amazon Q3 2026 earnings call, återgivet transkript – Q3 2026, ledningens kapacitets-/CapEx-kommentarer; sekundär återgivning.
3. Amazon 10-K FY2025 (SEC) – 2025 + jämförelseår.
4. Amazon 10-K FY2022 (SEC) – 2020–2022 resultaträkning och cash flow.
5. Synergy Research Q3 2026 – molnmarknadsandelar – extern undersökning.
6. Microsoft FY2027 Q1 – jämförelse med Azure.
7. Amazon Q2 2026 Earnings Release – officiell information om AWS/AI.
8. Anthropic–Amazon compute-avtal – partnerns originaluppgifter.
9. Amazon/OpenAI strategiskt avtal – bolagens originaluppgifter.
10. Alphabet Q3 2026 (SEC) – Google Cloud.
11. Oracle FY2027 Q1 – OCI.
12. Amazon 10-Q Q2 2026 (SEC) – viktigast för investeringarna i Anthropic och OpenAI, segment-assets och net additions; ingår som PDF i ZIP.
13. FTC, annonsauktionsstämning augusti 2026 – uppgifter om rättsliga anklagelser, ej fastställd skuld.
14. eMarketer, e-handelsandelar 2026 – extern bedömning.
15. Shopify, agentisk handel – branschaktörens egna uppgifter.
16. Amazon Seller Central, robotik – bolagets kommunikation.
17. Amazon 10-K FY2015 (SEC) – äldre jämförelse.
18. FTC, Amazon e-commerce antitrust-procedur – processöversikt.
19. FTC, Prime-förlikning – rättsligt/regulatoriskt sammanhang.
20. Europeiska kommissionen, DSA VLOPs – digital reglering.
21. Amazon 10-K FY2019 (SEC) – äldre femårsserie 2015–2019, redovisningsomklassificeringar.
22. Amazon 10-K FY2017 (SEC) – historiska CapEx och leasingdefinitioner.
23. Amazon FY2023 och FY2024 10-K samt Q1–Q3 2025 och Q1–Q2 2026 10-Q: PDF-original i bilagt amazon.zip; inte en separat publicerad källlänk eftersom filerna distribueras som läsarens eget rapportpaket.
24. Amazon Q3 2026 Earnings Release (PDF) – identiskt innehåll som källa 1, praktiskt för verifiering.
25. Gatekeeper Researchs egna scenariospecifikationer – kompletterande CSV amazon_scenarier_2026-2035.csv, med årsdata för Bear/Base/Bull. Innehåller 27 modellerade årsutfall och kan importeras separat; inte offentlig företagsguidning.
Gatekeeper Research. Informations- och analysmaterial, inte personlig investeringsrådgivning. Alla scenarier, sannolikheter, kalkylräntor och fair values är osäkra och beroende av öppna antaganden.